Na czym polegają badania psychotechniczne dla kierowców?

Na czym polegają badania psychotechniczne dla kierowców?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre zawody z uwagi na swoją specyfikę wymagają specjalnych badań psychotechnicznych, które pozwolą ocenić czy dana osoba się kwalifikuje do konkretnego zawodu. Jest to nic innego jak analiza psychologiczna, które opiera się m.in na testach komputerowych. Przeprowadza się ją w ośrodkach medycyny pracy, które oceniają cechy psychofizyczne pod kątem możliwości wykonywania określonej pracy. Bez potwierdzania przydatności do zawodu przez ośrodek nie można go wykonywać. W końcu nikt nie chciałby być w autobusie kierowcy, który nie ma refleksu i ma poważne problemy ze słuchem.

Czy kierowcy muszą przechodzić badania psychotechniczne?

Medycyna pracy zajmu się m.in. badaniami psychotechnicznymi kierowców, którzy wykonują jedną z profesji wymagających potwierdzenia odpowiednim zaświadczeniem predyspozycji do wykonywania zawodu. Badania psychotechniczne mają na celu w pierwszej kolejność zbadać refleks i zręczność prowadzących pojazdy. Jest to wykonywane przy pomocy specjalnej aparatury. Osoba badana wykonuje nieskomplikowane zadania, takie jak naciskanie odpowiednich przycisków lub pedałów w odpowiedzi na sygnały. Mogę być one w postaci dźwięku lub światła.

Psychotestami w Poznaniu sprawdza się konkretne cechy osobowości. Czy ktoś jest porywczy, ma skłonności do podejmowania ryzyka, czy lubi się narażać. Poza tym jest również analizowana zdolność do logicznego myślenia, koncentracja. Bardzo często nie ma potrzeby realizowania całego zadania oraz są akceptowane pomyłki. Jest to rodzaj badania, które jest niezbędne do oceny, czy konkretna osoba nie będzie zagrażać bezpieczeństwu na drogach.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*