Mieszalniki do żywności – jak działają i gdzie są wykorzystywane?

Mieszalniki do żywności – jak działają i gdzie są wykorzystywane?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Produkcja żywności na dużą skalę wymaga zastosowania nowoczesnych maszyn i urządzeń. Korzystanie z nich wpływa na zwiększenie wydajności i możliwości produkcyjnych. Wśród stosowanych urządzeń na szczególną uwagę zasługują mieszalniki do żywności, które umożliwiają dokładne wymieszanie składników wykorzystywanych do produkcji ciast lub innych wypieków.

Czym są mieszalniki przemysłowe i jakie zadania wykonują

Zgodnie z definicją mieszalnik przemysłowy to sprzęt wykorzystywany w procesie produkcyjnym do łączenia poszczególnych substratów w celu uzyskania cieczy o jednorodnej strukturze, a także określonej gęstości, temperaturze i innych właściwościach. Szczegółowe informacje na temat tego rodzaju urządzeń dostępne są na stronie http://mysak.pl/mieszalniki/. Zastosowanie mieszalników do żywności pozwala zintensyfikować wiele procesów fizycznych i chemicznych, takich jak wymiana ciepła, wymiana masy oraz szybkość reakcji.

Podział mieszalników ze względu na rodzaj wykonywanej pracy

W zależności od potrzeb stosuje się maszyny wytwarzające okrężny, promieniowy bądź osiowy przepływ cieczy. Pierwsze z wymienionych nazywane są mieszalnikami kotwicowymi, kolejne turbinowymi. W branży spożywczej wykorzystuje się także mieszadła wstęgowe, ślimakowe lub śmigłowe. Biorąc pod uwagę tempo obrotu, wyróżnia się urządzenia szybko i wolnoobrotowe. Do ich wykonania najczęściej używa się stali nierdzewnej lub kwasoodpornej dopuszczonej do kontaktu z żywnością. Mieszalniki wykorzystywane są m.in. w produkcji serów, sosów, deserów oraz dań gotowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*