Jakie zagrożenia niesie permanentne bycie w stresie?

Jakie zagrożenia niesie permanentne bycie w stresie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nieustanny postęp cywilizacyjny oraz zmieniające się warunki egzystencji spowodowały, że coraz więcej osób żyje w nadmiernie szybkim tempie. Rezultatem jest narażenie się na wiele rozmaitych sytuacji stresowych, które z jednej strony mogą działać mobilizująco, ale z drugiej mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W sytuacji permanentnego stresu warto zawsze zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jeśli interesuje nas dobra poradnia psychiatryczna Ząbki to miasto, gdzie działa kilka takich placówek.

Poważne problemy zdrowotne 

Najczęstsze przyczyny chronicznego stresu to m.in. śmierć bliskiej osoby, długotrwałe kłopoty w środowisku pracy lub związku, rozwód, zagrożenie karą więzienia, zwolnienie z pracy, trudności w relacjach z teściami, zmiana pracodawcy czy niemożność uregulowania zobowiązań finansowych (groźba bankructwa).

Do podstawowych objawów somatycznych zaliczamy natomiast przede wszystkim znaczny spadek odporności organizmu (ciągłe przeziębienia lub infekcje), problemy z oddychaniem, bezsenność, drżenie rąk, różnego rodzaju alergie, niestrawności, nieestetyczne zmiany skórne, pociąg do używek (alkoholu, narkotyków), stale powracające bóle głowy, nieprzyjemne bóle w krzyżu, zaburzony proces trawienia oraz ponadprzeciętne pocenie się.

Jeżeli stres trwa przez bardzo długi czas, może nawet doprowadzić do rozwoju wyjątkowo groźnych dla życia schorzeń. Zaliczamy do nich choćby cukrzycę, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę, depresję ze skłonnościami samobójczymi, całkowitą bezpłodność otyłość, zespół stresu pourazowego, a także zespół jelita drażliwego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*