Jak śnią niewidomi?

Jak śnią niewidomi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sen to dla większości z nas coś oczywistego, seria kolorowych, często surrealistycznych obrazów. A gdyby tak nagle ich zabrakło? Czy może się tak stać? Oczywiście, że tak… Wszak większość z nas zastanawia się jak śnią niewidomi… Czy zawsze otacza ich mrok? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Początkowo uważano, że niewidomi po prostu nie śnią. Z czasem i rozwojem nauki okazało się, że to nieprawda.

Kolorowe sny

Osoby niewidome mogą mieć kolorowe sny. Wszystko zależy od tego w jakim wieku dana osoba straciła wzrok. Jeśli kora mózgowa była aktywna przed utratą wzroku osoba niewidoma może śnić podobnie jak osoba całkowicie zdrowa. Będą dominowały kolory i ruchome obrazy.

Inaczej ma się sprawa z osobą niewidomą od urodzenia. Na samym początku należy wspomnieć o tym, że bardzo rzadko niewidomy traci wzrok zupełnie i otacza go całkowita ciemność. Najczęściej niewidomy widzi cienie, zarysy przedmiotów, zauważa zmiany w natężeniu światła.

Po drugie nasz organizm bardzo często kompensuje sobie utratę jednego zmysłu, wyostrzając pozostałe.  Sny niewidomego mogą być równie intensywne jak osoby zdrowej. Dominują w nich dźwięk, zapach, dotyk,a nawet smak.

Okazuje się, że niewidomi podobnie jak osoby zdrowe mogą cierpieć z powodu koszmarów sennych. Według badań profesora Craiga Hurovitza z Uniwersytetu w Hartford, większość koszmarów niewidomych dotyczy problemów dnia codziennego, na przykład śni im się że nie mogą odłożyć telefonu na miejsce, bądź gubią się w środkach komunikacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Aleksi 23.12.2017

    Bardzo ciekawy artykuł. Zawsze się nad tym zastanawiałam;)