Jakie są rodzaje diet?

Jakie są rodzaje diet?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dbałość o właściwe odżywianie nie powinna dotyczyć jedynie osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów. Każdy człowiek musi dostosować swoje nawyki żywieniowe do trybu życia, a co za tym idzie – indywidualnego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Co powinni jeść sportowcy, a co osoby chcące stracić na wadze? Oto podstawowe wskazówki.

Na odchudzanie

Dobrym rozwiązaniem dla osób chcących pozbyć się nadwagi jest dieta ubogoenergetyczna. Polega ona na dążeniu do zmniejszenia masy ciała przy jednoczesnym ograniczeniu uczucia głodu i dostarczeniu organizmowi właściwej ilości witamin i minerałów. Zwykle wartość wyżej wymienionej diety wynosi od 1000 do 1500 kalorii, lecz nie powinna być mniejsza niż 1000 kalorii.

W najbardziej ogranicza się spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, a dozwolone ich ilości czerpie się z olejów roślinnych. Wyklucza się także cukier, dżemy oraz, przede wszystkim, słodycze. Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste, unika się białego pieczywa. Ilość białka w diecie jest taka sama jak w zwyczajnym jadłospisie zdrowej osoby, lecz powinno ono pochodzić z chudego mięsa, produktów mlecznych oraz ryb.

Na przyrost masy mięśniowej

Zupełnie inny jadłospis poleca się osobom aktywnym fizycznie, zwłaszcza tym, które uprawiają sport wyczynowo. Tu nie może zabraknąć w diecie zdrowych węglowodanów oraz dużej ilości białka, które stanowi budulec mięśni. Nie chodzi tu wcale o zjedzenie batonika na dostarczenie energii do ćwiczeń. Dieta dla sportowców powinna być zbilansowana, uboga w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukry proste.

Zaleca się wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości owoców oraz warzyw oraz zwiększenie spożycia produktów bogatych w białko, czyli chudego mięsa, zwłaszcza drobiowego, ale także wołowiny oraz cielęciny. Zalecany jest także nabiał, najlepiej w postaci chudych twarogów, oraz pestki i orzechy. Sportowcy powinni również zwrócić szczególną uwagę na nawodnienie organizmu poprzez picie większej ilości wody niż przeciętny człowiek, czyli ponad dwa litry wody dziennie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*