Jakie są koszta pogrzebu?

Jakie są koszta pogrzebu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Organizacja pogrzebu osoby bliskiej to nieprzyjemne i zazwyczaj bardzo bolesne przedsięwzięcie. Należy jednak przejść przez cały ten proces, aby w odpowiedni sposób uświetnić pamięć o zmarłym i zagwarantować mu spokój w zaświatach. Trzeba się przy tym liczyć z koniecznością poniesienia sporych wydatków, związanych zarówno z usługami zakładu pogrzebowego oraz księdza, jak i zakupem trumny czy organizacją stypy. Jeśli mówimy o całkowitym koszcie pogrzebu, to jest on uzależniony od różnych czynników. 

Ceremonia kościelna i świecka 

Podstawowy koszt każdego pochówku stanowią usługi zakładu pogrzebowego. Obejmują one m.in. odebranie zwłok z domu i ich przetransportowanie do chłodni, kompleksowe przygotowanie ciała do uroczystości (mycie, czesanie, golenie, ubranie itp.), przechowanie w chłodni oraz przewóz karawanem wraz z usługa pogrzebową. Łącznie za wszystkie te czynności zapłacimy około 2000-2500 zł. Oprócz tego dochodzi opłata za trumnę wynosząca od 1000 do nawet 6000 zł (alternatywą jest urna w cenie od 100 do około 2000 zł). Oczywiście nie obejdzie się również bez uiszczenia opłaty za koszty cmentarne tj. prolongata, kaplica , udział księdza – koszt uzależniony jest od wyboru cmentarza, średnio od 1000 do 2500 zł. 

Dosyć popularne jest obecnie kremowanie zwłok, gdzie koszt jest minimalnie mniejszy od pogrzebu tradycyjnego. Jeśli organizujemy stypę, wówczas ogólny koszt pogrzebu wzrasta o 1800-2500 zł. Całość zamyka się w granicach 6000-10000 zł . 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*