Jakie narzędzia służą do obróbki drewna?

Jakie narzędzia służą do obróbki drewna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy zakład stolarski – zarówno profesjonalny, jak i amatorski – powinien być wyposażony w odpowiednie narzędzia ręczne oraz elektryczne do obróbki drewna. Niektóre z nich umożliwiają precyzyjne cięcie, inne pozwalają idealnie wygładzić powierzchnię, a jeszcze inne służą do nadawania poszczególnym elementom pożądanych kształtów. Mowa tutaj m.in. o piłach, dłutach, szlifierkach czy frezarkach. Wśród stolarzy i majsterkowiczów popularne są zwłaszcza narzędzia firmy Festool, uznawane za wyjątkowo solidne i niezawodne. Można je znaleźć na  https://www.twojenarzedzia24.pl/narzedzia-festool

Piły, strugi, wiertarki i inne niezbędne sprzęty

Narzędzia do obróbki drewna obejmują dwie zasadnicze kategorie sprzętów – ręczne oraz elektryczne. Do tej pierwszej zaliczamy m.in. stosowane od wieków dłuta, bez których nie byłoby możliwe tworzenie finezyjnych kształtów, takich jak choćby rzeźby. Kolejnym powszechnie wykorzystywanym narzędziem jest piła, występująca pod wieloma postaciami – w sklepach znajdziemy m.in. płatnice, grzbietnice, otwornice, modele szablaste, ramówki czy kątówki. Inne powszechne sprzęty ręczne to m.in. różnorodne strugi (zdzieraki, równiaki, drapaki, gładziki), papier ścierny, miarka czy przykładnica kątowa.

Z kolei wśród elektronarzędzi najbardziej popularne są pilarki tarczowe i pilarko-zagłębiarki, pozwalające w łatwy i szybki sposób wykonać precyzyjne cięcie. W zakładzie stolarskim nie obejdzie się również bez wiertarek i wiertarko-wkrętarek, używanych do wiercenia wszelkich otworów. Ponadto dosyć często można tam zobaczyć frezarki wyposażone m.in. we frez do mikrowczepów (lub innych elementów), wyrzynarki służące do krojenia oraz ścinania powierzchni płaskich, a także szlifierki (oscylacyjne i kątowe) niezbędne w przypadku konieczności wygładzenia zagięć lub trudno dostępnych miejsc w zaawansowanych konstrukcjach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*