Choroby, jakie może wykryć rezonans serca

Rezonans magnetyczny to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych, które pomaga w kompleksowej diagnostyce kardiologicznej. Jego wykonanie jest zalecane do wykonania w przypadku wystąpienia niepokojących wyników innych badań, takich jak RTG lub echo serca. Jest ono zupełnie bezbolesne, a może skutecznie pomóc w leczeniu chorób kardiologicznych.

Kiedy wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego?

Przeprowadzenie rezonansu umożliwia skuteczną ocenę pracy serca oraz przepływu krwi. Za jego pomocą można zdiagnozować także prawidłowość zamykania i otwierania zastawek oraz sprawdzić wszelkie zmiany w obrębie osierdzia. Rezonans jest niezwykle pomocny przy diagnozowaniu wrodzonych i nabytych wad serca oraz takich chorób, jak anemia, choroba wieńcowa czy zawał mięśnia sercowego. Pozwala on na dokładną i wnikliwą analizę anatomii tego narządu oraz sposobu jego funkcjonowania. Jest w stanie wykryć takie nieprawidłowości, jak skrzepliny czy guzy. Badanie to jest przeprowadzane w specjalnym pomieszczeniu, a pacjent kładzie się na stole. 

Następnie jest wsuwany do wnętrza skanera, który wytwarza silne pole magnetyczne. Fale radiowe wykorzystujące zjawisko rezonansu wracają do komputera, w którym następuje przetworzenie zebranych informacji w czytelny obraz.  Badanie to można przeprowadzić w każdej dobrej klinice kardiologicznej w Poznaniu oraz w innym mieście. Przed przystąpieniem do niego trzeba wyleczyć wszelkie infekcje, które mogą zaburzyć wynik badania. Pacjent badany jest od 30 do 60 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × jeden =