Choroby, jakie może wykryć rezonans serca

Choroby, jakie może wykryć rezonans serca
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rezonans magnetyczny to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych, które pomaga w kompleksowej diagnostyce kardiologicznej. Jego wykonanie jest zalecane do wykonania w przypadku wystąpienia niepokojących wyników innych badań, takich jak RTG lub echo serca. Jest ono zupełnie bezbolesne, a może skutecznie pomóc w leczeniu chorób kardiologicznych.

Kiedy wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego?

Przeprowadzenie rezonansu umożliwia skuteczną ocenę pracy serca oraz przepływu krwi. Za jego pomocą można zdiagnozować także prawidłowość zamykania i otwierania zastawek oraz sprawdzić wszelkie zmiany w obrębie osierdzia. Rezonans jest niezwykle pomocny przy diagnozowaniu wrodzonych i nabytych wad serca oraz takich chorób, jak anemia, choroba wieńcowa czy zawał mięśnia sercowego. Pozwala on na dokładną i wnikliwą analizę anatomii tego narządu oraz sposobu jego funkcjonowania. Jest w stanie wykryć takie nieprawidłowości, jak skrzepliny czy guzy. Badanie to jest przeprowadzane w specjalnym pomieszczeniu, a pacjent kładzie się na stole. 

Następnie jest wsuwany do wnętrza skanera, który wytwarza silne pole magnetyczne. Fale radiowe wykorzystujące zjawisko rezonansu wracają do komputera, w którym następuje przetworzenie zebranych informacji w czytelny obraz.  Badanie to można przeprowadzić w każdej dobrej klinice kardiologicznej w Poznaniu oraz w innym mieście. Przed przystąpieniem do niego trzeba wyleczyć wszelkie infekcje, które mogą zaburzyć wynik badania. Pacjent badany jest od 30 do 60 minut.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*