Skąd można nabyć oznakowanie drogowe?

Skąd można nabyć oznakowanie drogowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od każdego użytkownika drogi wymagana jest znajomość znaków drogowych. Nie każda osoba poruszająca się samochodem, rowerem, czy innym środkiem transportu musi jednak wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za wytwarzanie i umieszczanie znaków w określonym miejscu. Warto także zastanowić się co sprawia, że oznakowanie jest jednolite w całym kraju.

Zasady umieszczania znaków drogowych

Znaki stanowią niezwykle istotny element infrastruktury drogowej. Regulują sposób poruszania się po jezdni, co przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Za organizację ruchu na drogach powiatowych, wojewódzkich, czy też krajowych odpowiedzialne są odpowiednie służby publiczne. W przypadku miejsc należących do prywatnych osób, takich jak osiedlowe parkingi, za organizację ruchu odpowiadają ich właściciele. Co istotne, zastosowane oznakowanie drogowe musi spełniać standardy elementów stosowanych na drogach publicznych. 

Producenci znaków drogowych

Na terenie kraju działa wiele firm zajmujących się produkcją znaków drogowych. Żeby oznakowanie było jednolite i spójne w całym kraju, na producentów nakłada się obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących wytwarzanie tego rodzaju wyrobów. Szczegóły techniczne dotyczące elementów zaliczanych do infrastruktury drogowej zawarte zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. Przepisy te zawierają wytyczne dotyczące jakości stosowanych materiałów, kolorystyki i wielkości znaków. Certyfikowane i atestowane znaki dostępne są w sklepach stacjonarnych i internetowych, a ich nabywcą może być zarówno organ publiczny, jak i osoba prywatna.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*