Jak ustanowić służebność przesyłu?

Jak ustanowić służebność przesyłu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kilkanaście lat temu w Polsce wprowadzono przepisy dotyczące służebności przesyłu. Takie prawo powstało w celu uregulowania problematycznych sytuacji, gdy przedsiębiorstwa przesyłowe korzystają w ramach prowadzonej działalności z nieruchomości osoby fizycznej bądź prawnej. Sprawdź, w jaki sposób można ustanowić w Polsce służebność przesyłową.

Dobrowolna umowa między właścicielem i przedsiębiorstwem

W polskim prawodawstwie w pierwszej kolejności zaleca się, żeby służebność przesyłu została ustanowiona bez udziału sądu. Właściciel nieruchomości i przedsiębiorstwo przesyłowe powinni w tym celu zawrzeć dobrowolną umowę, w ramach której ustalą wzajemne prawa i obowiązki. Należy uzgodnić takie kwestie jak m.in. sposób i zakres korzystania z nieruchomości przez firmę przesyłową. Ponadto niekiedy konieczne może być też przeprowadzenie negocjacji dotyczących odszkodowania bądź wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu.

Skierowanie do sądu wniosku o ustanowienie służebności przesyłu

Niekiedy właściciel nieruchomości i przedsiębiorstw nie są w stanie porozumieć się w kwestii szczegółów umowy czy też wypłaty rekompensaty. W takim przypadku obu stronom przysługuje prawo do wystąpienia do sądu z wnioskiem o przymusowe ustanowienie służebności przesyłu. Sąd natomiast podejmuje decyzje w postępowaniu nieprocesowym. W celu oszacowania swoich szans na wygraną czy też określenia zakresu korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorstwo warto zwrócić się po pomoc do kancelarii Nihil Obstat, która specjalizuje się właśnie w sprawach o ustanowienie służebności przesyłu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*