Czego można użyć do wykrawania wzorów w drewnie?

Czego można użyć do wykrawania wzorów w drewnie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak obecnie tworzone są skomplikowane wzory na drewnianych powierzchniach? Od dawna nie wykorzystuje się już do tego celu dłuta, przecinaka czy nawet wierteł do frezowania. W produkcji przemysłowej królują teraz plotery, które potrafią za jednym razem, w bardzo krótkim czasie, stworzyć całą serię drewnianych wyrobów. Co ważne, każdy z nich będzie niemalże identyczny.

Czego używano kiedyś?

Pierwsze drewniane ozdoby tworzony były chałupniczymi metodami. Głównie za pomocą przyrządów takich jak młotek, dłuto czy przecinak. Nie były jednak zbyt atrakcyjne wizualnie, ich wykonanie trwało bardzo długo, a powtarzalność praktycznie nie istniała. Później, gdy produkcję przeniesiono do hal przemysłowych, używano stołów do frezowania. Posiadały one wiertło, które przesuwając się w płaszczyźnie poziomej, żłobiło w powierzchni drewnianej wzory. Wciąż jednak trwało to zbyt długo, by można było mówić o produkcji wielkonakładowej. Zmieniło się do dopiero w momencie, gdy weszła nowa technologia. Na przykład ploter Roland potrafi w czasie kilku minut stworzyć nawet do kilkudziesięciu ozdób drewnianych, a każda z nich będzie identyczna.

Nie tylko dla bogatych

Czy mniejsze firmy mogą jednak pozwolić sobie na tak profesjonalne urządzenia? W dwóch ubiegłych dziesięcioleciach nie było to takie oczywiste. Dostępne były głównie urządzenia fabrycznie nowe, które kosztowały niemało. Dziś jednak na rynku wtórnym zaczyna pojawiać się cała masa ploterów używanych, których ceny potrafią być bardzo okazyjne. Oferty możemy znaleźć w wielu miejscach, np. poniżej: https://sklep.dmplot.com/plotery-uzywane. Mowa oczywiście o sprzęcie, który jest w pełni sprawny i od razu gotowy do pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*