Co to jest programator astronomiczny?

Kwestie związane z ekologią docierają coraz częściej pod nasze strzechy. Dzieje się tak, ponieważ w wielu przypadkach to konsument oraz jego podejście do tych tematów, ma decydujący wpływ na środowisko. Jednym z czynników bardziej istotnych jest sprawne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej.

Jak można oszczędzać prąd?

Współczesne gospodarstwa domowe zużywają znaczące ilości mocy. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że w naszych domach wykorzystujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Najlepszym sposobem na ograniczenie ilości kilowatogodzin na liczniku, kosztów z tym związanych, a dzięki temu i szkodliwego wpływu na ekologię, jest wyłącznie sprzętów niepotrzebnych nam aktualnie. Przeważnie najmniej urządzeń powinno być zasilanych w nocy. Pamiętanie o tym wszystkim jest jednak kłopotliwe i mało kto faktycznie się do tych zasad stosuje. Można sobie jednak ułatwić sprawę, montując w naszym lokum programator astronomiczny, zwany inaczej zegarem astronomicznym.

Wspomniany zegar to urządzenie, które ma zakodowane dane dotyczące aktualnych wschodów i zachodów słońca w zależności od położenia geograficznego. Jeśli jest on załączony w obwód elektryczny razem z wyłącznikiem krańcowym, może nam automatycznie zarządzać tym obwodem, bez naszej wiedzy. Dzięki temu wszystkie elementy pobierające moc z sieci, jakie są pod niego podpięte, w pożądanych przez nas godzinach nie zużywają prądu. Jest to tym bardziej wygodne, że układ taki działa również wtedy, kiedy na przykład wyjeżdżamy na wakacje lub święta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + 17 =