Akumulator do fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Akumulator do fotowoltaiki – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulator do fotowoltaiki jest niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego. Pozwala na magazynowanie energii wytworzonej przez panele słoneczne i wykorzystanie jej później w razie potrzeby. Nie wystarczy jednak kupić akumulator i podłączyć go do swoich paneli słonecznych. Wybór tego elementu może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania Twojego systemu, dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe 

Są najstarszym typem akumulatora i do dziś są szeroko stosowane w samochodach osobowych i ciężarowych. Stosowane są również jako zapasowe źródło zasilania dla fotowoltaiki. Największą zaletą tych akumulatorów jest ich niska cena w porównaniu do innych typów akumulatorów. Największą wadą jest to, że nie można ich zbytnio rozładować bez ich trwałego uszkodzenia. Akumulatory te mają tylko określoną ilość cykli, w których można je wykorzystać, zanim trzeba będzie je wymienić lub ponownie naładować.

Akumulatory litowe 

Mają wiele zalet w porównaniu z kwasowo-ołowiowymi, ponieważ nie muszą być tak bardzo rozładowywane przed ponownym naładowaniem i mogą być całkowicie rozładowane bez ich trwałego uszkodzenia, jak w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Są one również trwalsze od kwasowo-ołowiowych po całkowitym rozładowaniu, ponieważ są w stanie wytrzymać głębokie cykle rozładowania bez uszkodzeń. Akumulatory litowe mają również większą gęstość energii w porównaniu z kwasowo-ołowiowymi, co oznacza, że przechowują więcej energii w mniejszej przestrzeni, więc nie zajmą dużo miejsca w Twoim domu, jeśli się na nie zdecydujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*