Zmiana wystroju salonu – jak uniknąć zbędnych wydatków?

Zmiana wystroju salonu – jak uniknąć zbędnych wydatków?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja wnętrza naszego mieszkania to nie lada wyzwanie. Remont dla wielu z nas jest bardzo stresujący. Na każdym kroku musimy podejmować decyzje, których efekty zobaczymy dopiero po pewnym czasie, a ich skutki będziemy odczuwać przez wiele lat. O ile wybór koloru ścian czy podłóg jest zwykle przyjemny, o tyle pytanie ekipy remontowej o rodzaj kleju, którego chcemy użyć do montażu, potrafi wyprowadzić z równowagi. Na dodatek, czasami zanim remont naprawdę się rozpocznie, możemy mieć wrażenie, że pieniądze po prostu znikają z naszego konta. Lista nieprzewidzianych wydatków bywa długa. 

Oszczędny remont – czy to możliwe?

Większość z nas, planując remont, chciałaby, żeby trwał on możliwie najkrócej, był tani i sprawny. Pierwszy błąd jaki często popełniamy to próby samodzielnego wykonania wszystkich prac. Oczywiście jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, umiejętności i doświadczenie, jak najbardziej możemy podjąć się tego wyzwania. Niestety większość osób nie ma większego pojęcia o robieniu remontu. Pomalowanie ścian nie powinno nas przerosnąć, jednak ułożenie podłóg, naprawa instalacji czy położenie płytek może być już zbyt dużym wyzwaniem. Często zaczynamy sami, po pewnym czasie odkrywamy, że koszty związane z zakupem odpowiedniego sprzętu albo po prostu poprawkami nas przerastają. Wtedy zaczyna się nerwowe poszukiwanie ekipy remontowej. Na szybko raczej trudno będzie znaleźć dobrych fachowców w rozsądnej cenie z wolnym terminem. Bierzemy więc pierwszą z brzegu ekipę, która robi dla nas remont, niekoniecznie tanio i dobrze. W ten sposób nasz szybki i tani remont zamienia się w długą i drogą przeprawę nie zawsze z happy endem. Dlatego zanim przystąpimy do prac remontowych musimy zadać sobie kilka pytań i dopiero po obiektywnej odpowiedzi na nie rozpoczynać proces zmian w naszym mieszkaniu. 

Zanim zaczniemy

W pierwszej kolejności należy oszacować wielkość prac, które trzeba wykonać. Jeśli chcemy jedynie odświeżyć ściany może wystarczyć malowanie. Jednak jeśli mieszkanie jest stare lub dawno nie było malowane może okazać się, że stara farba w czasie pracy zacznie odchodzić od ścian. Wtedy konieczne będzie szpachlowanie, wyrównywanie, gruntowanie i dopiero na koniec malowanie. W ten sposób weekendowy remont może zająć tydzień. To tylko prosty przykład. Ważne by w czasie planowania nie być nadmiernym optymistą. Bardzo często zakładamy, że „jakoś się zrobi” i to nas pogrąża. Najprościej jest wziąć kartkę i długopis. Zapisać wszystkie prace, które chcielibyśmy wykonać w danym pomieszczeniu. I tak na przykład w salonie może to być wymiana podłóg, malowanie ścian wymiana mebli i dodatków. Na kolejnym etapie należałoby uszczegółowić co dokładnie trzeba zrobić, żeby uzyskać dany efekt. Podłogi mogą wymagać nowych wylewek, podkładów, folii, izolacji. Ściany wyrównania, gruntowania i malowania. Nawet pozornie prosta aranżacja okna może nie być łatwa. Marzą nam się nowe zasłony. Pojawia się więc pytanie, czy nasz dotychczasowy karnisz będzie do nich odpowiedni. Jeśli tak to wspaniale, jeśli nie musimy kupić taki, który będzie pasować. 

Aranżacja wnętrza

Wiele osób doskonale wie, jaki kolor ścian chciałoby widzieć w swoim salonie, jakie podłogi i dodatki. Jednak nasze wyobrażenie często mija się z rzeczywistością. Dlatego nie tylko do remontu, ale i do aranżacji dobrze jest wynająć fachowca. Oczywiście ściany zawsze można przemalować, a dodatki wymienić, jednak z podłogami nie jest już tak prosto. Na dodatek nie po to inwestujemy w mieszkanie, żeby po chwili znowu je remontować. Koszty takich błędów mogą być dużo wyższe niż potencjalny koszt architekta wnętrz. Korzystając z usług odpowiednich osób oszczędzamy nie tylko pieniądze ale również czas i nasze nerwy. Stres nigdy nie jest dobrym doradcą. Dobry architekt nie tylko dobierze wszystkie elementy wystroju tak by do siebie pasowały, ale również pomoże ustawić je tak by były maksymalnie funkcjonalne. Nawet z pozoru błaha sprawa jaką jest wybór odpowiedniego fotela i jego ustawienie może sprawić, że będziemy się dużo lepiej czuć we własnym salonie. Wiele rad w tej kwestii znajdziemy również w Internecie,  na przykład na https://www.jurpol-meble.pl/jak-wybrac-fotel-do-salonu-i-sypialni-pomagamy-w-podjeciu-decyzji/. Fachowcy nie tylko odpowiednio zaaranżują nasz salon, ale również zdejmą z naszych barków ciężar decyzji. Nasza rola ograniczy się jedynie do akceptacji stworzonego przez nich projektu i kontrolowania postępu prac. 

Dodatki w salonie – bawmy się nimi

Aranżując salon, postawmy na klasykę. W ten sposób będziemy mieć pewność, że przez kilka następnych lat generalny remont nie będzie potrzebny. Zbyt intensywne kolory szybko się nudzą, bywają męczące, bądź po prostu wychodzą z mody. Jeśli jednak podstawowe elementy będą stonowane, nie musimy obawiać się nudy. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednie dodatki. Kolorowy wazon, doniczka czy zasłony mogą diametralnie zmienić nastrój wnętrza. W ten sposób z pozoru kosmetyczna zmiana sprawi, że nasze wnętrze nabierze nowego charakteru, a my nie wydamy majątku za każdym razem, gdy poczujemy potrzebę nowości. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*