Jak czyścić rolety i żaluzje?

Jak czyścić rolety i żaluzje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rolety i żaluzje są wciąż jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rodzajów osłon okiennych. Ich wybór wiąże się najczęściej z koniecznością właściwej konserwacji oraz czyszczenia. Zwłaszcza, gdy decydujemy się na materiałowe modele o jasnych odcieniach, które szybko mogą pokryć się kurzem. Jak sobie poradzić z czyszczeniem rolet i żaluzji, by wykonać to efektywnie bez uszkodzenia ich powłoki?

Kwestia modelu i materiału

Żaluzje czy rolety zwijane najlepiej oczyścić za pomocą zwykłej ściereczki, którą wystarczy zmieść osadzony kurz. Kiedy nie jest to wystarczające, warto użyć ciepłej wody z delikatnym detergentem, po czym zamoczyć w niej kolejną ściereczkę. Później delikatnie zwilżoną, przecierać powłokę żaluzji lub rolety.

W przypadku, gdy również ta metoda nie jest skuteczna, należy zastosować wacik zwilżony spirytusem salicylowym. Zanim jednak do tego dojdzie, warto sprawdzić jak materiał osłony reaguje na taką substancję. Jeśli nie widać żadnych odbarwień na kawałku materiału, można bez obaw przetrzeć całą powierzchnię.

A jak wygląda pranie rolet rzymskich? Te osłony okienne wykonane są z tkanin zasłonowych lub podobnych do firan, oznacza to, że można je myć na mokro, a nawet prać. Lepiej jednak wybrać program przeznaczony do prania materiałów delikatnych bez wirowania. Jeśli chodzi o środek piorący, to należy zastosować się do wytycznych wskazanych przez producenta. Z kolei, by uniknąć zagnieceń w trakcie suszenia, rolety wystarczy rozłożyć równomiernie na całej długości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*