Z jakich urządzeń korzysta się w logistyce?

Z jakich urządzeń korzysta się w logistyce?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Logistyka stanowi istotny punkt w zakresie obniżania kosztów każdej firmy. Dobra organizacja transportu, przeładunku czy dystrybucji to klucz do zapewnienia sprawnej i opłacalnej działalności w realiach współczesnego rynku.

Na czym opiera się dobra logistyka?

Logistyka jest pojęciem bardzo szerokim i dotyczy zarówno wielkich korporacji jak i małych firm. Proces logistyczny obejmuje zintegrowane zarządzanie przepływu określonego towaru poprzez planowanie, realizację oraz kontrolę z zachowaniem zasad ekonomii i ergonomii dla osiągnięcia najwyższych z możliwych korzyści przy minimalizacji strat. W takim systemie priorytetem staje się optymalizacja wszelkich działań celem skrócenia czasu realizacji poszczególnych zadań. 

Jednym z ważniejszych elementów procesu logistycznego jest całościowy system przeładunkowy. Przy organizacji tej sfery należy wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym możliwa będzie szybka realizacja zadań z zachowaniem odpowiedniej jakości, a są to:

– odpowiednie technologicznie urządzenia – rampy przeładunkowe, bramy przemysłowe, uszczelnienia;

– bezpieczeństwo – zastosowanie osłon bocznych, zabezpieczenia przed odjazdem auta w czasie przeładunku;

– ergonomia – zapewnienie właściwych i wygodnych warunków pracy dzięki dopasowaniu zastosowanych rozwiązań do okoliczności.

Nowoczesne rozwiązania przeładunkowe

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić sprawny przeładunek towaru bez odpowiedniego wyposażenia. Nowoczesne urządzenia zapewniają:

– oszczędność czasu;

-optymalizację procesów;

-poprawę bilansu energetycznego;

-funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Standardowym urządzeniem, dzięki któremu czas załadunku i rozładunku skraca się kilkukrotnie jest rampa przeładunkowa. Efektywna oraz prosta w obsłudze jest chętnie i szeroko stosowana. Rozwój technologii dostarcza coraz to nowych rozwiązań w postaci różnorodnych doków i mostków przeładunkowych, ramp najazdowych czy specjalnych podnośników. Każda firma znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb.

Celem optymalizacji bilansu energetycznego stosuje się specjalne uszczelnienia oraz bramy przemysłowe, które poza ograniczeniem strat ciepła usprawniają komunikację. Zwłaszcza w bramach szybkorolowanych liczy się krótki czas ich otwierania i zamykania, co znacznie zmniejsza straty energii cieplnej oraz ogranicza powstawanie przeciągów. Stosuje się je zarówno na zewnątrz jaki i wewnątrz budynków. Ich zaletą jest przeznaczenie do bardzo intensywnego użytkowania. 

Cechą wspólną wszystkich urządzeń stosowanych w logistyce jest ich niezwykła użyteczność. Usprawniają pracę na każdym etapie procesu i umożliwiają systematyczny rozwój gospodarki magazynowo-transportowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*