W jaki sposób dbać o stan opon w samochodzie?

W jaki sposób dbać o stan opon w samochodzie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony są jedynymi częściami pojazdu mającymi kontakt z nawierzchnią. Dlatego mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Stan opon jest bezpośrednio związany z osiągami i bezpieczeństwem pojazdu.

Stąd też tak ważne jest, aby przez cały czas utrzymywać je w dobrym stanie. Oto kilka wskazówek, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości opon:

Regularnie zmieniaj opony

Opony należy wymieniać co około 5000 mil (8000 km), w zależności od tego, jak często prowadzisz samochód i czy wybierasz się w dłuższe trasy. Rotacja opon zapewnia ich równomierne zużywanie się, co wydłuża ich żywotność i ogranicza nieregularne zużycie, które może prowadzić do wybuchu lub innych problemów.

Sprawdzaj co miesiąc ciśnienie powietrza

Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach ma zasadnicze znaczenie dla oszczędności paliwa i zużycia opon, a także dla ogólnego bezpieczeństwa. Niedopompowane opony powodują nadmierne nagrzewanie się, co zmniejsza zużycie paliwa i powoduje szybsze zużycie bieżnika niż zwykle. Opony przepełnione powietrzem nagrzewają się bardziej niż zwykle i również szybciej zużywają bieżnik. Ciśnienie powietrza należy sprawdzać co miesiąc za pomocą manometru dostępnego w sklepach motoryzacyjnych lub na stacjach benzynowych. Należy je odpowiednio regulować, dodając lub uwalniając powietrze do momentu osiągnięcia zalecanego poziomu ciśnienia.

W razie potrzeby zakup nowe opony Kormoran to marka ogumienia, która świadczy o solidnym ich wykonaniu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego ogumienia, najlepiej zrób to, zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki uszkodzeń – takie jak wybrzuszenia na ścianach bocznych lub pęknięcia na bieżniku – które mogą pogorszyć trakcję i sterowność na mokrych nawierzchniach (co jest główną przyczyną wypadków drogowych).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*