Rozwód – ile trwa i jak się do niego przygotować?

Rozwód – ile trwa i jak się do niego przygotować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Orzeczenie rozwodu według przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest możliwe jeśli doszło pomiędzy małżonkami do trwałego oraz zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Przed złożeniem pozwu o rozwód warto zastanowić się czy obecny związek spełnia powyższe przesłanki. Warto także porozmawiać z małżonkiem na temat rozwodu oraz ewentualnych rozwiązań dotychczasowej sytuacji, bowiem od współpracy rozwodzących się często zależy czas trwania sprawy rozwodowej.

Jak zostaną rozwiązane kwestie majątkowe?

Jeśli małżonkowie zajmują wspólnie mieszkanie lub dom, sąd może orzec o sposobie korzystania ze wspólnej nieruchomości przez oboje z nich. W wyroku rozwodowym sąd orzeka także nad sprawowaniem opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków. Jeszcze przed złożeniem pozwu, strona powinna zastanowić się czy zamierza wnioskować o orzekanie o winie. Drogi rozwiązania tej kwestii są trzy i sąd może orzec:

– rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka,

– rozwód z winy obu małżonków,

– lub rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie.

Powyższa kwestia ma bardzo często znaczenie w zakresie ustalania zakresu i sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, alimentów. Jest też ważna podczas dokonywania podziału majątku wspólnego.

Ile trwa postępowanie rozwodowe w sądzie?

Czas trwania postępowania rozwodowego w sądzie bardzo ciężko jest określić. Niejednokrotnie sprawy rozwodowe toczą się przez wiele lat z uwagi na trudności pojawiające się w postępowaniu dowodowym. Sprawy te przedłużają się także w czasie, jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. Z uwagi na zawiłość spraw rozwodowych oraz tego, że jest to trudny moment w życiu każdego człowieka, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej – adwokata lub radcy prawnego, który poprowadzi sprawę od początku do końca. Skorzystanie z pomocy prawnej, dostępnej chociażby pod adresem https://www.adwokatpolacik.pl/40,46,52,rozwody.html pomoże przejść przez cały proces szybko i skutecznie. Osoby którym zależy na czasie oraz tym które znajdują się w trudnej prawnie sytuacji powinny zdecydowanie rozważyć kwestię usług profesjonalnego pełnomocnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*