Orzeczenie rozwodu według przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest możliwe jeśli doszło pomiędzy małżonkami do trwałego oraz zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Przed złożeniem pozwu o rozwód warto zastanowić się czy obecny związek spełnia powyższe przesłanki. Warto także porozmawiać z małżonkiem na temat rozwodu oraz ewentualnych rozwiązań dotychczasowej sytuacji, bowiem od współpracy rozwodzących się często zależy czas trwania sprawy rozwodowej.
Jeśli małżonkowie zajmują wspólnie mieszkanie lub dom, sąd może orzec o sposobie korzystania ze wspólnej nieruchomości przez oboje z nich. W wyroku rozwodowym sąd orzeka także nad sprawowaniem opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków. Jeszcze przed złożeniem pozwu, strona powinna zastanowić się czy zamierza wnioskować o orzekanie o winie. Drogi rozwiązania tej kwestii są trzy i sąd może orzec:
– rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka,
– rozwód z winy obu małżonków,
– lub rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie.
Powyższa kwestia ma bardzo często znaczenie w zakresie ustalania zakresu i sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, alimentów. Jest też ważna podczas dokonywania podziału majątku wspólnego.
Czas trwania postępowania rozwodowego w sądzie bardzo ciężko jest określić. Niejednokrotnie sprawy rozwodowe toczą się przez wiele lat z uwagi na trudności pojawiające się w postępowaniu dowodowym. Sprawy te przedłużają się także w czasie, jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. Z uwagi na zawiłość spraw rozwodowych oraz tego, że jest to trudny moment w życiu każdego człowieka, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej – adwokata lub radcy prawnego, który poprowadzi sprawę od początku do końca. Skorzystanie z pomocy prawnej, dostępnej chociażby pod adresem https://www.adwokatpolacik.pl/40,46,52,rozwody.html pomoże przejść przez cały proces szybko i skutecznie. Osoby którym zależy na czasie oraz tym które znajdują się w trudnej prawnie sytuacji powinny zdecydowanie rozważyć kwestię usług profesjonalnego pełnomocnika.