Roboty – jakich aspektach mogą nas zastąpić?

Roboty –  jakich aspektach mogą nas zastąpić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Robotyzacja przemysłu postępuje w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć proces produkcji, bez zmniejszania jej dokładności. Robot jest bowiem w stanie wykonywać bardzo precyzyjne czynności w niezwykle szybkim tempie. Żaden człowiek nie miałby szansy osiągnąć takiego pułapu działania. Sprawdzamy w jakich aspektach i działaniach roboty sprawdzają się dzisiaj najlepiej.

Spawanie i zgrzewanie

Od dawna w fabrykach roboty są wykorzystywane w jako automaty do spawania i zgrzewania. Robi się to przede wszystkim w zakładach produkujących bądź składających karoserie samochodowe. Dzięki robotom można prowadzić produkcję na masową skalę, bez ryzykowania uszkodzonych czy wybrakowanych egzemplarzy. Roboty przemysłowe są jednak wykorzystywane w podobny sposób nie tylko w firmach motoryzacyjnych, ale również produkujących sprzęt wojskowy czy łodzi bądź okręty. Nie da się ukryć, że trudno byłoby wyobrazić sobie obecnie produkcję wyżej wymienionych urządzeń, sprzętów i maszyn bez wykorzystania robotów.

Trudne zadania fizyczne

W magazynach wykorzystuje się zrobotyzowane przenośniki, które wyręczają operatorów wózków widłowych. Zamontowane pod sufitem hali urządzenia są w stanie podnosić przedmioty o masie nawet kilku ton. Wykorzystuje się je do segregacji składowanych w hali rzeczy, układania ich na półkach, odpowiedniego rozkładania masy i tak dalej. Coraz częściej, oprócz przenośników stosuje się też zrobotyzowane wózki widłowe, które mogą pracować bez udziału operatora.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*