Miedziowanie stali jest procesem polegającym na pokryciu elementów stalowych cienką warstwą miedzi. Proces ten jest wykorzystywany w celach dekoratorskich (czerwonawe zabarwienie miedzi), ochronnych oraz technicznych. Zatem, jak wygląda proces miedziowania? Jakie są największe zalety nałożonej na element stalowy powłoki miedziowej?
Zasadniczo wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje miedziowania – miedziowanie chemiczne oraz galwanizację. Ta pierwsza technika wykorzystywana jest w głównie w celach dekoratorskich i polega na pokryciu elementu stalowego metodą kontaktową (z wykorzystaniem kwaśnego lub zasadowego środka miedziującego), przez wymianę (reakcja wypierania metali bardziej szlachetnych przez metale mniej szlachetne), czy też katalityczną (metoda ta ma zastosowanie w przypadku miedziowania elementów niestalowych). Jeśli chodzi z kolei o galwanizację, to wykorzystuje ona zjawisko elektrolizy i jest szczególnie pożądana w przypadku nakładania powłok ochronnych (na przykład powłok galwanicznych wielowarstwowych). Więcej informacji o tej ostatniej metodzie miedziowania można uzyskać między innymi na stronie internetowej https://www.tegal.pl/.
Powłoki miedziowe mają wiele zalet. Spośród nich można wymienić między innymi dobre przewodnictwo prądu elektrycznego, czy też wysoką przyczepność i plastyczność. Nie bez znaczenia jest również cena miedzi, która jest niższa niż niklu. Ten ostatni fakt sprawia, iż miedziowanie jest często etapem tworzenia bardzo wytrzymałych powłok galwanicznych wielowarstwowych.