Jakie urządzenia są wykorzystywane do pomiaru ruchu obrotowego?

Jakie urządzenia są wykorzystywane do pomiaru ruchu obrotowego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomiar prędkości ruchu obrotowego to bardzo istotna kwestia w różnych układach automatyki. Do tego celu wykorzystuje się różne rozwiązania, które w obecnych czasach są tanie i łatwo dostępne. Sprawdzamy jakie urządzenia najlepiej nadają się do powyższego celu. Dowiemy się też gdzie są wykorzystywane.

Enkodery elektroniczne

Za pomocą enkodera można sprawdzać dwa parametry ruchu obrotowego. Pierwszym jest jego prędkość, a drugim kierunek. Tego typu urządzenia mają bardzo szerokie zastosowanie tam, gdzie konieczne jest dokładne badanie charakterystyki wirowania różnych elementów. Używa się ich przede wszystkim w przemyśle, w układach automatyki, gdzie główny komputer sterujący musi posiadać pełnię informacji o pracy rozmaitych podzespołów, które znajdują się na zautomatyzowanej taśmie produkcyjnej. Na stronie https://hazbi.com/pl/c/Akcesoria/2222255 możemy sprawdzić informacje o enkoderach i akcesoriach do nich, takich jak przedłużacze oraz sprzęgła.

Czujniki Halla

Drugim bardzo popularnym sposobem na badanie prędkości obrotowej wirujących elementów, jest wykorzystanie czujnika Halla. Za jego pomocą można odczytać prędkość, a w niektórych zastosowaniach również kierunek obrotów, jednak ta druga właściwość nie jest zazwyczaj wykorzystywana. Czujniki tego typu używa się bowiem tam, gdzie obroty zawsze mają i powinny mieć jeden kierunek. Będą to na przykład wały korbowe silników spalinowych, co sprawia że czujniki Halla są bardzo często i chętnie wykorzystywane w motoryzacji i nie tylko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*