Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u pulmonologa?

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u pulmonologa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroby, schorzenia i wady wrodzone układu oddechowego są obecnie uznawane za najbardziej rozpowszechnione w społeczeństwie. W ich diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce specjalizuje się przede wszystkim pulmonolog. Pomaga on na co dzień pacjentom zmagającym się m.in. z astmą oskrzelową, gruźlicą, pylicą, odmą, rakiem płuc, sarkoidozą, zapaleniem oskrzeli czy mukowiscydozą. Jeśli interesuje nas doświadczony pulmonolog Lublin to miasto, gdzie funkcjonuje centrum medyczne zatrudniające najlepszych fachowców w tej dziedzinie.

Chroniczne duszności to nie jedyne wskazanie

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie każda dolegliwość w obrębie układu oddechowego wymaga wizyty w gabinecie pulmonologa. Z wieloma poradzi sobie bowiem doskonale zwykły lekarz rodzinny. Do tego pierwszego specjalisty powinniśmy się natomiast wybrać zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy duże trudności z normalnym oddychaniem lub stale męczą nas głębokie duszności. Oprócz tego istotnym wskazaniem jest niepokojąco świszczący oddech, nieustannie powracający kaszel, mocny odczuwalny ból w klatce piersiowej, a także ekspresowe męczenie się przy minimalnym wysiłku fizycznym. Oto pozostałe objawy, które dobitnie świadczą o konieczności skorzystania z usług pulmonologa:

– nietypowe dźwięki pojawiające się przy oddychaniu,

– nawracające co jakiś czas zapalenia płuc,

– wykrztuszanie krwi,

– nadmiernie spowolniony, bardzo płytki oddech,

– mocne zasinienie skóry wokół ust albo palców i rąk,

– płyn gromadzący się w jamie opłucnej,

– urazy wynikające bezpośrednio z obrażeń klatki piersiowej.

Dodajmy, że do pulmonologa warto się udać również w razie nałogowego palenia zwykłych lub elektronicznych papierosów oraz częstego przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*