Jak przebiega obróbka metali o wyjątkowo dużych gabarytach?

Jak przebiega obróbka metali o wyjątkowo dużych gabarytach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aby z metalu mógł powstać przedmiot określonych kształtów, konieczne jest poddanie go specjalistycznym obróbkom, w tym: toczeniu, frezowaniu czy szlifowaniu. Zwykle jednak te metody wykorzystywane są do modyfikowania mniejszych elementów. Zmiana większych wymaga zastosowania innych technik. Aby modyfikować metale o większych gabarytach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych metod.

Do zadań specjalnych

Obróbka cieplna metali to metoda pozwalają na modyfikowanie właściwości metali większych, o niestandardowych gabarytach. Na czym polega? Metal jest podgrzewany do wysokiej temperatury, a następnie chłodzony. W ten sposób dochodzi do zmiany kształtu i struktury materiału. Przez cały czas temperatura jest kontrolowana, ponieważ jej odpowiednia wartość jest gwarancją powodzenia procedury.

Przykładem tego rodzaju obróbki jest hartowanie indukcyjne. Przede wszystkim powoduje ono zmianę plastyczności materiału, ale jednocześnie wpływa także na jego właściwości mechaniczne. Ponadto poprawia jego twardość, a także odporność na zużycie czy tzw. wytrzymałość zmęczeniową. Metoda oddziałuje wyłącznie na zewnętrzną warstwę materiału, pozostawiając rdzeń metalu nienaruszonym. Dzięki temu ryzyko ewentualnych uszkodzeń zostaje zmniejszone do minimum. Wszystkie te cechy i zalety sprawiają, że ta metoda jest chętnie wykorzystywana. Co więcej, znajduje szczególne zastosowanie w przypadku obróbki metali o wyjątkowo dużych gabarytach, których modyfikacja jest utrudniona, a tym samym bardziej wymagająca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*