Laptop używany – do jakich potrzeb będzie wystarczający?

Laptop używany – do jakich potrzeb będzie wystarczający?

George Morina/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób decyduje się na zakup laptopów używanych. Ich podstawowym atutem jest niska cena. W sprzedaży dostępne są zarówno produkty pochodzące od użytkowników indywidualnych, jak również urządzenia poleasingowe. Przed dokonaniem zakupu używanego sprzętu, warto zastanowić się, do jakich potrzeb będzie on wystarczający.

Uniwersalny sprzęt do domu

Osoby, które poszukują laptopa do użytku domowego, potrzebują uniwersalnego urządzenia, na którym będzie można oglądać filmy, od czasu do czasu grać w gry, a także korzystać z programów biurowych lub innego oprogramowania. Za nowy komputer umożliwiający wykonywanie tego rodzaju czynności trzeba zapłacić przynajmniej 2000 zł. Używany laptop, który będzie spełniał oczekiwania użytkowników, można kupić już za około 500 zł. Za takie pieniądze dostać można urządzenie, które będzie nosiło niewielkie ślady zużycia w postaci porysowanej obudowy.

Uniwersalny sprzęt do zastosowań domowych wyposażony powinien być w dobrej jakości matrycę o przekątnej 15,6 lub 17 cali. Taka szerokość ekranu wydaje się optymalna do pracy z oprogramowaniem biurowym, do oglądania filmów oraz grania. Optymalne w sprzęcie tej klasy wydaje się zastosowanie procesora Intel Core i5 oraz przynajmniej 4 GB pamięci RAM. Zintegrowana karta graficzna i szybki dysk ssd pozwolą na uruchomienie starszych gier i płynną pracę z dokumentami. Stabilność zapewni zainstalowany system operacyjny Windows 10. W związku z tym, że komputery do domu nie muszą charakteryzować się ogromną wydajnością, w sprzedaży znaleźć można wiele interesujących produktów, które zaspokoją potrzeby przeciętnego użytkownika.

Urządzenie do gier

Laptopy używane mogą być również wykorzystywane do gier. Decydując się na zakup takiego sprzętu, trzeba się jednak liczyć z tym, że nie wszystkie najnowsze pozycje będą płynnie działać na kilkuletnim sprzęcie. Jeśli ktoś nie dysponuje dużym budżetem i szuka stosunkowo taniego komputera, na którym będzie można grać w starsze gry, wybór używanego urządzenia wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Laptop do grania powinien być wyposażony w mocny procesor Intel Core i7 dużą matrycę o szerokości nawet 17, cala oraz dedykowaną kartę graficzną. Jeśli chodzi o karty graficzne NVidia największą wydajność zapewniają chipsety oznaczone symbolem GTX. Na płynność rozgrywki wpływa także odpowiednia ilość pamięci RAM, a także rodzaj zastosowanego dysku twardego.

W laptopach gamingowych niezbędne jest przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór produktów wyposażonych w 12 GB RAM-u oraz nowoczesny i szybki dysk twardy SSD. Przydatnym dodatkiem będzie wyjście audio, pozwalające na podłączenie słuchawek. Osoby, które zamierzają kupić nowy laptop do gier, muszą być przygotowane na wydatek na poziomie minimum 3000 zł. Za używany komputer o dobrych parametrach technicznych trzeba zapłacić od 1000 zł wzwyż. W związku z tym, że laptopy gamingowe pracują niezwykle intensywnie, przed dokonaniem zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na stan układu chłodzenia. Niesprawnie działające chłodzenie może powodować utratę stabilności działania sprzętu, a nawet doprowadzić do uszkodzenia podzespołów.

Laptop do pracy

Co ciekawe odpowiednio wyposażone używane laptopy, mogą być też z powodzeniem wykorzystywane do pracy z najnowszym oprogramowaniem użytkowanym np. przez grafików komputerowych. W renomowanych sklepach, takich jak https://www.cebit.pl/ dostępny jest sprzęt, którego parametry techniczne spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Tego rodzaju urządzenia będą wystarczające m.in. dla freelancerów, których nie stać na zakup nowego laptopa za kilkanaście tysięcy złotych. Używane laptopy graficzne, które można kupić za 6000 zł wyposażone są w wydajne procesory Intel Core i7 i nawet 32 GB pamięci RAM. Duży dysk twardy SSD o pojemności 512 GB umożliwia szybkie przetwarzanie danych oraz płynną pracę.

Urządzenia klasy premium umieszczone są zwykle w obudowie wykonanej z włókna szklanego lub węglowego. Materiały te znakomicie zabezpieczają wrażliwe podzespoły przed uszkodzeniami mechanicznymi. W związku z tym, że drogie poleasingowe laptopy pochodzą zwykle z dużych korporacji, wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak czytnik linii papilarnych czy też złącze Kensington chroniące sprzęt przed kradzieżą. Elementem wyposażenia tego rodzaju urządzeń może być także podświetlana klawiatura ułatwiająca pracę przy słabym świetle. Laptopy z najwyższej półki cenowej posiadają wiele złączy oraz portów, dlatego można do nich podłączyć dodatkowe urządzenia peryferyjne.

Podsumowanie

Duża ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że na chwile obecną bez trudu znaleźć można używane laptopy przeznaczone do różnych potrzeb. Najmniej wymagający klienci, którzy korzystają z komputera okazjonalnie, mogą zdecydować się na zakup tanich urządzeń za kilkaset złotych. Osoby, które szukają produktu średniej klasy za 1000-1500 zł w ofercie sklepów oferujących sprzęt używany z pewnością znajdą sprzęt o dobrych parametrach technicznych, który będzie działał płynnie i niezawodnie. Wreszcie, do grupy odbiorców używanych laptopów należą również graficy, których nie stać na najnowsze i najbardziej wydajne urządzenia. Zamiast wydawać kilkanaście tysięcy złotych na nowy komputer, mogą wybrać używany produkt, który w pełni zaspokoi ich potrzeby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*