Jak prowadzić księgowość?

Jak prowadzić księgowość?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich czasach przedsiębiorcy coraz częściej wybierają samodzielne prowadzenie księgowości, ponieważ tnąc koszty chcą również zaoszczędzić na tym aspekcie. Decydując się na takie rozwiązanie biznesmeni muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych podstawowych zasad wiążących się z podjęciem takiej działalności.

Zakładając działalność przedsiębiorczą w podaniu CEIDG należy zaznaczyć jaką opcję prowadzenia księgowości wybiera zakładający. Koszty jakie wiążą się ze zleceniem prowadzenia ksiąg biurom rachunkowym są dużo większe niż samodzielne prowadzanie księgowości w firmie. Mniejsze firmy, których dochód nie przekracza miliona dwustu tysięcy euro mają dodatkowo możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości.

Pełną księgowość jaką musi prowadzić większa część firm musi natomiast uwzględnić wiedzę w księgach na temat finansów firmy taką jak : ewidencji przychodów i kosztów, inwentaryzacji majątku i zobowiązań, karty wynagrodzeń pracowników, ewidencji majątku i źródeł jego finansowania oraz sprawozdań finansowych.

Dodatkowo aby prowadzić księgowość należy posiadać odpowiednie do tego programy. Muszą one umożliwiać rejestr VAT i ewidencje środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz materiałów. Dodatkowo powinny one też pozwalać na ewidencję wyposażenia oraz przebiegu pojazdów firmowych.

Prowadzenie księgowości spółek na samym początku wydaje się trudne dla początkujących biznesmenów. Jednak w późniejszym okresie prowadzenie działalności księgowej nie jest już tak skomplikowane, a może nawet przynieść profity.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*