Jak potwierdzić prawo do spadku?

Dokument potwierdzający prawo do spadku jest niezbędny, by uwiarygodnić swoje uprawnienie do udziału w masie spadkowej. Można tego dokonać zarówno w sądzie jak i u notariusza. Wybór metody zależy w dużej mierze od sytuacji w kręgu spadkobierców. By przeprowadzić prawidłowo postępowanie, zaleca się skorzystać uprzednio z porady specjalisty, który doradzi, którą drogę wybrać i jakie dokumenty przygotować. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie https://www.palucki.pl.

Sąd

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w Sądzie Rejonowym właściwym miejscowo ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy. W przypadku wniosku składanego w sądzie, nie ma ograniczeń czasowych. Jedynym obostrzeniem jest to, iż w przypadku złożenia wniosku wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, wymagana jest obecność wszystkich spadkobierców. Wniosek może złożyć każdy, posiadający w tym interes prawny, załączając akt zgonu spadkodawcy i wskazując krąg spadkodawców. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł.

Notariusz

Do notariusza można się udać w celu uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że akt ten może być sporządzony o ile otwarcie spadku nastąpiło po 30 czerwca 1984 r. Notariusz sporządzi akt w sytuacji braku sporu co do kręgu spadkobierców i wysokości przypadających im udziałów w masie spadkowej. By sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, wymagana jest obecność wszystkich spadkobierców. Zaletą tej drogi jest szybkość postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − siedem =