Dokument potwierdzający prawo do spadku jest niezbędny, by uwiarygodnić swoje uprawnienie do udziału w masie spadkowej. Można tego dokonać zarówno w sądzie jak i u notariusza. Wybór metody zależy w dużej mierze od sytuacji w kręgu spadkobierców. By przeprowadzić prawidłowo postępowanie, zaleca się skorzystać uprzednio z porady specjalisty, który doradzi, którą drogę wybrać i jakie dokumenty przygotować. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie https://www.palucki.pl.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w Sądzie Rejonowym właściwym miejscowo ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy. W przypadku wniosku składanego w sądzie, nie ma ograniczeń czasowych. Jedynym obostrzeniem jest to, iż w przypadku złożenia wniosku wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, wymagana jest obecność wszystkich spadkobierców. Wniosek może złożyć każdy, posiadający w tym interes prawny, załączając akt zgonu spadkodawcy i wskazując krąg spadkodawców. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł.
Do notariusza można się udać w celu uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że akt ten może być sporządzony o ile otwarcie spadku nastąpiło po 30 czerwca 1984 r. Notariusz sporządzi akt w sytuacji braku sporu co do kręgu spadkobierców i wysokości przypadających im udziałów w masie spadkowej. By sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, wymagana jest obecność wszystkich spadkobierców. Zaletą tej drogi jest szybkość postępowania.