Jak można wyczyścić filtr DPF i dlaczego się brudzi?

Filtr DPF ma za zadanie wychwytywać sadzę, produkt uboczny spalania silnika Diesla, który może powodować szkody dla środowiska. Filtr znajduje się w układzie wydechowym i działa jak gąbka. Gdy nasyci się sadzą, należy go wyczyścić lub wymienić.

Filtr DPF może się zabrudzić z kilku powodów:

Jakość paliwa

Jeśli używasz paliwa niskiej jakości, Twój silnik może zużywać więcej sadzy niż normalnie i również produkować jej więcej. To powoduje, że filtr pracuje ciężej i brudzi się szybciej.

Filtry cząstek stałych 

Silniki diesela są zaprojektowane, aby zatrzymać sadzę, ale nie są one idealne. Mogą one nadal pozwolić niektórym cząstką się przedostać.  

Konstrukcja silnika 

Niektóre silniki są zaprojektowane tak, aby produkować więcej sadzy spalin niż inne – nawet jeśli pracują na czystym oleju napędowym i w ramach ich parametrów projektowych. W takich przypadkach nie ma nic złego w Twoim pojeździe; po prostu produkuje on więcej cząstek stałych niż inne modele przy tych samych obrotach i poziomach obciążenia.

Niska jakość powietrza

Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie jakość powietrza jest niska (na przykład w pobliżu dużego ruchu drogowego lub obszarów przemysłowych), wówczas filtr DPF zatka się stosunkowo szybko.

Jak je wyczyścić?

Filtr DPF jest krytycznym elementem systemu kontroli emisji spalin w silnikach Diesla. DPF działa jak filtr, który zatrzymuje cząsteczki sadzy wytwarzane przez silnik, zanim dostaną się one do spalin. Ponieważ utrzymanie filtra DPF w czystości jest tak ważne, należy go regularnie czyścić i kontrolować.

Najlepiej zrobić to w profesjonalnym serwisie, który używa specjalnego sprzętu przeznaczonego do czyszczenia silników Diesla. Jeśli jednak nie masz dostępu do takiego obiektu lub chcesz spróbować wyczyścić filtr DPF samodzielnie w domu wyposażając się w odpowiedni sprzęt: https://climapartner.pl/10518-preparaty-do-czyszczenia-filtrow-dpffap.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =