Jak dokładnie działa i do czego służy galwanizacja?

Jak dokładnie działa i do czego służy galwanizacja?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Galwanizacja to proces, w którym metal, który ma być osadzony, jest umieszczony w roztworze elektrolitu i podłączony do źródła zasilania. To powoduje, że jony z elektrolitu są przyciągane do katody (elektrody ujemnej). Jony te łączą się z elektronami na powierzchni katody i tworzą nowe atomy metalu na powierzchni katody. Atomy te następnie opadają do roztworu, gdzie mogą się przyczepić do innego galwanizowanego przedmiotu. Cały proces jest powtarzany, aż wszystkie części zostaną pokryte nowymi warstwami metalu.

Czym jest kąpiel galwaniczna?

Kąpiel galwaniczna to roztwór, który pomaga przenieść cienką warstwę metalu na przedmiot. Przyłożenie prądu powoduje, że jony metalu przemieszczają się w kierunku przedmiotu i osadzają na jego powierzchni. Aby ten proces działał, potrzebne są określone warunki w kąpieli galwanicznej. Najważniejszą rzeczą jest to, że musisz mieć źródło energii elektrycznej. Prąd przepływa przez roztwór i powoduje, że jony metalu poruszają się w kierunku Twojego obiektu. Metoda ta działa, ponieważ metale mają tendencję do tworzenia związków z innymi substancjami. W tym przypadku jony metalu z roztworu tworzą związki z powierzchnią Twojego obiektu.

Odpowiednie stężenie jest najważniejsze

Istnieją różne rodzaje kąpieli, które mogą być stosowane w zależności od rodzaju metalu, który chcesz pokryć. Na przykład, jeśli chcesz pozłacać, to użyjesz kwaśnego roztworu siarczanu miedzi. Siarczan miedzi był pierwotnie rozpuszczony w wodzie, aż osiągnął stężenie około 1000 ppm. Jest to ważne, ponieważ stężenie roztworu określa, ile metalu zostanie osadzone na obiekcie. Jeśli chcesz coś pozłocić, na przykład, potrzebujesz wyższego stężenia siarczanu miedzi niż gdybyś próbował pokryć to po prostu miedzią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*