Dlaczego zielona herbata wpływa dobrze na organizm?

Dlaczego zielona herbata wpływa dobrze na organizm?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zielona herbata od wieków ceniona jest za swoje walory smakowe. Tym, co jednak wyróżnia ten przyrządzany z liści herbaty chińskiej napój spośród innych, jest niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty zostały zauważone na tak szeroką skalę, że skupiły one na sobie nawet uwagę naukowców, którzy prowadzili badania mające dowieść jej skuteczności. Co kryje się w jej liściach i jakich efektów możemy się spodziewać pijąc ją regularnie?

Zastrzyk energii

Herbata rzadko wiązana jest z właściwościami pobudzającymi. W rzeczywistości zawiera ona kofeinę, która w niewielkich ilościach pozytywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego oraz pozwala pozbyć się senności. Stężenie tej substancji jest niższe niż w przypadku przeciętnej kawy, jednak kluczem jest tu sposób zaparzania. Gdy chcemy uzyskać silniejszy efekt stymulujący, wystarczy dodać jej nieco więcej przed zalaniem gorącą wodą. Efekt kofeinowy wzmacniany jest w dodatku również przez inne substancje o podobnym działaniu, takie jak obecna w liściach herbaty teobromina, teofilina czy teanina.

Zdrowie pod kontrolą

Mnogość związków zawartych w zielonej herbacie sprawia, że przyczynia się ona do zachowania prawidłowej pracy wielu układów. Najlepiej udokumentowany naukowo jest jej wpływ na spadek masy ciała zawdzięczany zawartości polifenoli. Badania dowiodły, że zwiększa ona spalanie tłuszczu o kilkanaście procent, niezależnie od podejmowanej aktywności. Dodatkowo ważny dla cukrzyków jest fakt, że wykazuje ona działanie zwiększające wrażliwość komórek na insulinę, co przyczynia się do lepszej kontroli poziomu cukru zarówno u osób chorych, jak i zdrowych.

Picie zielonej herbaty osobom starszym przyniesie korzyści związane z pracą ich mózgu. Powstrzymuje bowiem procesy neurodegeneracyjne mogące prowadzić do rozwoju choroby Parkinsona czy Alzheimera. Antyoksydanty, w które bogaty jest ten napój zmniejszają również szansę na rozwój nowotworów i spowalniają procesy starzenia, co szczególnie widocznie odbija się na stanie skóry, z kolei w walce z infekcjami wspomogą zawarte w nim katechina i teanina, wspierające działanie układu odpornościowego. 

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku leków, korzystne efekty zapewnia jedynie regularne picie zielonej herbaty. Tak długo jak w naszym organizmie obecne są zawarte w niej związki, tak długo go one wspomagają. Najwyższej jakości herbatę można spotkać w sklepach z żywnością ekologiczną, np. na https://marketbio.pl/category/zdrowa-zywnosc-herbaty-herbata-zielona.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*