Czy wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?

Czy wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niektórzy przedsiębiorcy funkcjonujący w naszym kraju mają ogromny problem ze spłacaniem zobowiązań finansowych. W takiej sytuacji bardzo często zachodzi konieczność złożenia pisma do sądu rejonowego – wydziału gospodarczego o ogłoszenie upadłości. Taki wniosek z pewnością może złożyć dłużnik oraz osoby go reprezentujące, ale czy ktoś jeszcze? Czy taki wniosek może złożyć zatem wierzyciel? 

Pamiętajmy o uprawdopodobnieniu długu

Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości może bez problemu wystąpić każdy wierzyciel zadłużonego przedsiębiorcy, ale pod warunkiem, że zobowiązanie finansowe zostało zaciągnięte przez niego samego, a nie inne podmioty – np. będące kontrahentami. Jeśli chcemy się dowiedzieć nieco więcej na ten konkretny temat, to koniecznie zajrzyjmy na stronę tej warszawskiej kancelarii: https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-przedsiebiorcy/.

Kluczową rolę w powodzeniu całego procesu odgrywa przede wszystkim uprawdopodobnienie danej wierzytelności. Trzeba przy tym zaprezentować sądowi wszelkie okoliczności, do których zaliczamy m.in. podstawę prawną, dokładną wysokość roszczenia, czy ostateczny termin zapłaty. Niezbędne okażą się też dowody pisemne poświadczające uznanie długu, takie jak umowy, faktury albo rachunki. Oczywiście czynnikiem decydującym o osiągnięciu sukcesu w omawianej kwestii jest upłynięcie terminu spełnienia wierzytelności – z całą pewnością nie powinno to być zobowiązanie przyszłe. Dodajmy, że dłużnik ma zawsze prawo do złożenia zażalenia, wykazując jednocześnie charakter sporny długu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*