Zarówno filtry, jak i bloki magnetyczne służą do oczyszczania produktów z fragmentów żelaza i stali. Ze względu na różnice w budowie i schemacie działania znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Na czym polegają podstawowe różnice pomiędzy filtrem magnetycznym a blokiem magnetycznym?
Filtry magnetyczne służą do usuwania cząstek ferromagnetycznych, takich jak żelazo i stal, oraz słabo magnetycznych, jak opiłki stali nierdzewnej z proszków i cieczy transportowanych pod ciśnieniem. Podstawowym elementem konstrukcyjnym są pręty magnetyczne, na przykład w postaci obracającego się rotora, które wyłapują niepożądane cząsteczki ze strumienia produktu. Wnikając głęboko w produkt, są one w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze cząsteczki, niewykrywalne dla detektora metali. Filtry magnetyczne znajdują zastosowanie w branży spożywczej i przemyśle farmaceutycznym, gdyż doskonale oczyszczają proszki, granulaty i ciecze, a także w branży ceramicznej, gdzie wykorzystuje się je do oczyszczania glazury.
Bloki magnetyczne, zwane także magnesami płytowymi, są wykorzystywane do oczyszczania z żelaza i stali strumieni produktów o nieznacznym stopniu zanieczyszczenia, a ich szeroką ofertę oraz informacje o rodzajach bloków magnetycznych znaleźć można pod linkiem https://matykiewicz.com/katalog/magnesy_plytowe.htm. Magnesy płytowe montowane są zwykle nad taśmami transportowymi lub w instalacji transportu grawitacyjnego. Mogą być również montowane w zsypach. Ich głównym zadaniem jest ochrona maszyn i urządzeń, takich jak kruszarki czy rozdrabniacze. Odbywa się to poprzez kontrolę strumienia dopływającego do nich produktu.
Bloki magnetyczne znalazły zastosowanie w recyklingu metali, przemyśle spożywczym, ceramicznym, chemicznym, branży surowców mineralnych, tworzyw sztucznych, rolnictwie i produkcji pasz.