Każdego dnia korzystamy z różnego rodzaju baterii. Są niezbędne do prawidłowego działania pilotów, zabawek czy zegarków. Najbardziej popularne są te litowe-jonowe, jednak od pewnego czasu dostępne są również baterie cynkowo powietrzne. W jaki sposób działają i jakie są korzyści z ich używania?
Baterie cynkowo-powietrzne oparte są na ogniwach galwanicznych, które składają się z takich elementów, jak: elektroda cynkowa, porowata membrana z aktywnego węgla oraz stężony roztwór wodny wodorotlenku potasu. Ten ostatni pełni rolę elektrolitu. Swoją budową przypominają jednorazowe ogniwa cynkowo-powietrzne, które stosuje się najczęściej w aparatach słuchowych. Są stosunkowo nowym typem baterii, które wciąż są w fazie rozwoju.
Do ich najważniejszych zalet możemy zaliczyć: wysoką gęstość energii na kg masy akumulatora oraz stosunkowo niski koszt surowców używanych do ich produkcji. Zabezpieczony akumulator posiada również niski poziom samorozładowania. Dodatkowo pozwalają na pobór dużych prądów, co ma szczególne znaczenie w przypadku np. samochód elektrycznych. W przypadku ich rozładowania istnieje możliwość mechanicznego naładowania, polegającego na wymianie zużytej katody cynkowej na nową.