Niestety w przestrzeni publicznej nawet 2020 krążą przekonania, jakoby psycholodzy, psychiatrzy, psychoterapeuci są osobami, które leczą ludzi wyłącznie chorych psychicznie. Nierzadko także, obawiając się opinii społeczeństwa – ludzie zatajają swoje problemy, bądź zupełnie zakopują je pod grubą warstwą sztucznej maski.
Psychoterapia jest formą leczenia poprzez rozmowę i głęboką analizę, ma ona wiele nurtów, a każdy terapeuta ukończył w jednym z nich swoją szkołę. Użyte słowo „leczyć” nie oznacza jednak, że psychoterapeuci zajmują się wyłącznie osobami, u których zdiagnozowano chorobę lub zaburzenie. Wręcz przeciwnie – jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z pewnymi emocjami, przechodzisz w życiu trudny dla Ciebie moment, bądź ciężko Ci pogodzić się ze stratą bliskiej osoby – psychoterapia jest dla Ciebie.
Istnieje również opinia o terapii mówiąca, że mając przyjaciela – nie potrzebujemy psychoterapeuty, ponieważ to jemu możemy się wygadać, a nawet nie weźmie za tą usługę pieniędzy. I tu jesteśmy w dużym błędzie. Nie pomoże nam na dłuższą metę wygadywanie się znajomym. Psychoterapia w niczym nie przypomina rozmowy z kolegą. Wręcz przeciwnie, bardzo często takie spotkania są dla pacjenta niekomfortowe i nieprzyjemne, gdyż wspólnie z terapeutą otwierają ledwo, bądź niewłaściwie zagojone rany. Psychoterapeuta w zaplanowany oraz świadomy sposób podczas sesji będzie nakierowywał Cię na różnego rodzaju wyznania i odkrywania cząstek siebie. Jeśli interesuje nas psychoterapia Gdańsk jest miejscem, w którym znajdziemy wielu specjalistów.