Od wynalezienia pierwszego silnika minęło już wiele lat. Od tego czasu powstało też wiele jego typów i modeli. Wszystkie łączy ich cecha przewodnia, a więc możliwość przetwarzania energii zasilającej w mechaniczną. Każdy z nich może napędzać odrębne rodzaje maszyn i wprowadzać je w najróżniejsze rodzaje ruchu. Jednym z popularnych rodzajów silników stosowanych obecnie w przemyśle są silniki wibracyjne DC. W jakich maszynach i gałęziach przemysłu sprawdzają się one najlepiej?
Silniki wibracyjne to napędy, dzięki którym maszyny wprowadzane są w ruch wibracyjny. Dlatego też szczególnie często montuje się je w przesiewarkach, przenośnikach przesiewających, podajnikach czy też sortownikach wibracyjnych. Nie tylko przemieszczają więc one towary na przykład na liniach produkcyjnych czy w silosach i innych rodzajach zbiorników, ale mogą one też sortować je ze względu na kształt oraz rozmiar. Znajdują również zastosowanie w innych maszynach przemysłowych, takich jak przykładowo zbiornikowe zagęszczarki do gruntu.
Budowa silnika wibracyjnego jest prosta. Składa się on z klasycznego napędu elektrycznego oraz mocowanych po bokach ciężarków mimośrodowych. To właśnie ich obroty po uruchomieniu silnika przyczyniają się do powstania sinusoidalnej siły obrotowej. Ta zaś przyczynia się do wystąpienia charakterystycznych wibracji.