Na jakie cechy i właściwości zwrócić uwagę, dokonując wyboru donic?

Na jakie cechy i właściwości zwrócić uwagę, dokonując wyboru donic?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty mogą stanowić piękną ozdobę wnętrz oraz ogrodu. Warto pamiętać, że rośliny doniczkowe muszą mieć zapewnione optymalne warunki wzrostu. Jedną z kluczowych kwestii, o których należy pamiętać, jest dobór odpowiedniego pojemnika, w którym roślina może swobodnie rosnąć i cieszyć oczy właściciela. Nawet najlepsze podłoże i regularne nawożenie nie zapewnią pięknego wzrostu w zbyt małym pojemniku.

Wybór donicy – o czym pamiętać?

Dobór donicy nie powinien być przypadkowy. Rośliny sadzi się do donicy, która zapewni swobodny wzrost bryły korzeniowej – musi być w niej odpowiednia ilość miejsca, by nie trzeba było przesadzać rośliny przez 1-2 lata. W doniczce powinno być tyle miejsca, by roślina zajmowała 2/3 jej wysokości, Podczas przesadzania roślin należy wybierać doniczkę o średnicy 2-3 centymetry większą od poprzedniej, a w przypadku bardzo okazałych roślin średnica ta może być większa nawet o 10 centymetrów. Na dnie pojemnika muszą znajdować się otwory (niektóre donice są nawiercone i wystarczy „wybić” otwory, w innych należy je dopiero wykonać), dzięki którym możliwe będzie odprowadzanie nadmiaru wody. Liczba otworów powinna być uzależniona od wielkości pojemnika – w niewielkich doniczkach powinny występować w ilości 2-3, powinny być mniej więcej równo rozmieszczone na dnie. Do doniczki warto dopasować podstawkę, która zgromadzi nadmiar wody odpływającej z wnętrza pojemnika.

Walory estetyczne

Walory estetyczne doniczek mają duże znaczenie, pozwalają na dopasowanie pojemnika do ogólnego wystroju wnętrza. Warto sprawdzić dostępne modele donic, np. pod następującym adresem https://donice-zadora.pl/, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, w dowolnym rozmiarze, wzornictwie i kolorze. Donice są na ogół wykonane z tworzyw sztucznych, chociaż można kupić wersje ceramiczne – tutaj kluczową kwestią może okazać się waga doniczki – jeśli roślina jest okazałych rozmiarów to kupno ciężkiej donicy może sprawiać wiele kłopotów z późniejszym przesadzaniem czy przestawianiem rośliny. W razie upadku doniczka ceramiczna się stłucze, natomiast z tworzywa sztucznego może, ale nie musi pęknąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*