Leasing to połączenie dzierżawy i kredytu, które odbywa się na ściśle określonych warunkach. Jako leasingobiorca korzystasz z samochodu przez okres ustalony w podpisanej umowie i zgodnie z ustalonymi tam zasadami, opłacając jednocześnie miesięczną ratę. Po zakończeniu jej trwania, samochód można wykupić po niższej niż rynkowa cenie. Jakie są zasady tego rodzaju finansowania? Należy przede wszystkim podkreślić, że istnieje kilka rodzajów leasingu: konsumencki (dla klientów indywidualnych), operacyjny (stawka VAT naliczana jest stopniowo), finansowy (stawka VAT zawarta jest w pierwszej racie) i wiele innych.
Interesującym sposobem na finansowanie samochodów jest leasing. Korzystają z niego zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni. Dzieje się tak z powodu wielu zalet, jakie daje ta forma. Pozwala ona na pełne użytkowanie wybranego wcześniej pojazdu na warunkach zgodnych z podpisaną umową. Należność spłacana jest w ratach przez określony czas. Warunkiem koniecznym nie jest nabycie samochodu, choć istnieje taka możliwość po zakończeniu umowy. Na czym polegają owe zasady?
Zarejestrowany pojazd wydawany jest przede wszystkim w krótkim czasie i nie wymaga przechodzenia skomplikowanej procedury. W przypadku uproszczonych zasad wystarczy przedstawienie dokumentu tożsamości oraz wypełnienie umowy, a w przypadku firm będą to dokumenty potwierdzające istnienie przedsiębiorstwa, a w niektórych przypadkach również wysokość wpływów. Podstawowa reguła dotyczy zasad użytkowania. Leasingobiorca otrzymuje prawo do całkowitego zarządzania pojazdem w okresie przewidzianym w umowie. W przypadku firm mogą to być również samochody dostawcze i ciężarowe. W tym celu należy uiszczać stałą, comiesięczną ratę w ustalonej wysokości Kolejna zasada dotyczy obowiązków i praw leasingobiorcy, jak i osoby wypożyczającej samochód. Po tej drugiej stronie mieszczą się odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu – zarówno serwisowanie, jak i pozostałe opłaty związane z eksploatacją.
Kolejne zasady dotyczą możliwości wprowadzania modyfikacji. W leasingowanym samochodzie nie są one dozwolone, co oznacza, że nie można tam np. montować instalacji LPG bez zgody leasingodawcy. Wszystkie potencjalne zmiany należy omówić z leasingodawcą, choć w większości przypadków znajdują one oddzielny zapis w umowie. Warto też podkreślić, że po upływie określonego czasu leasingobiorca może jako pierwszy zakupić samochód. Leasing samochodowy jest atrakcyjny dla przedsiębiorców, którzy cieszą się dobrą sytuację finansową, ponieważ wkład własny przy tej formie finansowania szacuje się na ok. 10‑20% (a często nawet mniej) wartości auta. Choć może się to wydawać sporym wydatkiem szczególnie dla młodych firm, to wciąż pozostaje to korzystną formą finansowania w zestawieniu z zakupem za gotówkę czy na kredyt.
Zasady udzielania leasingu mogą się nieznacznie różnić w zależności od firmy je oferującej, a także rodzaju samego finansowania. Dlatego też warto zapoznać się z kalkulacją kosztów, dostępną u takich przedstawicieli na rynku jak na witrynie internetowej https://kalkulator.vwbank.pl/seat.