Lampy pojawiają się w polskich ogrodach coraz częściej. Dzięki nim przydomowa przestrzeń staje się praktyczniejsza i można z niej swobodnie korzystać także po zapadnięciu zmroku. Dobrze dopasowane lampy pozytywnie wpływają na estetykę otoczenia, budują przyjemną atmosferę oraz podkreślają najładniejsze części ogrodu.
Jak wybrać lampy ogrodowe?
Przede wszystkim do wyboru są tradycyjne modele zasilane elektrycznie, jak również lampy solarne. Te ostatnie są bardziej ekologiczne, a z uwagi na ich różnorodność bez trudu uda się dopasować coś do swojego ogrodu. W bardziej klasycznych lampach wciąż stosuje się żarówki, choć coraz częściej są one energooszczędne. Hitem ostatnich sezonów pozostaje też zewnętrzne oświetlenie ledowe. To rozsądny kompromis pomiędzy oszczędzaniem energii, a szeroką paletą barw, wzorów i kolorów światła w ogrodzie. Podczas wybierania lampy ogrodowej na pewno warto kierować się tak względami estetycznymi, jak i kwestią ekologii.
Oświetlenie dopasowane do ogrodu
Podczas zakupu lamp ogrodowych warto też zwrócić uwagę na światło rzucane przez żarówki. To o cieplejszej barwie będzie sprzyjało wyciszeniu i relaksowi. Z kolei do ogrodu często odwiedzanego przez gości najlepiej wybrać lampki w żywszych, chłodniejszych kolorach. O tym, czy oświetlenie będzie pasowało do konkretnej przestrzeni, decyduje również jego lokalizacja.
Przy ścieżkach, chodnikach i podjazdach lampy ogrodowe można umieścić nisko, ale montując źródła światła na ścianie domu czy budynku gospodarczego, lepiej zawiesić je wyżej. Jeżeli szuka się oświetlenia dopasowanego do roślinności, warto skonsultować się z architektem krajobrazu.