Kto ma prawo do wglądu do ksiąg wieczystych, a kto do prowadzonych przy nich akt?

Kto ma prawo do wglądu do ksiąg wieczystych, a kto do prowadzonych przy nich akt?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Termin ksiąg wieczystych znany jest większości społeczeństwa. Mniejsza jego część wie jednak, jak je znaleźć, kto ma prawo wglądu do ksiąg wieczystych, a kto do prowadzonych przy nich akt.

Jak znaleźć księgi wieczyste?

Od jakiegoś czasu każdy posiadacz dostępu do internetu jest w stanie wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, która prowadzi rejestr ksiąg wieczystych. Tam też istnieje możliwość odnalezienia pożądanej księgi wieczystej. Służy do tego wyszukiwarka ksiąg wieczystych. Jest to bardzo proste, ponieważ by znaleźć daną pozycję, wystarczy znać jedynie jej numer w rejestrze ksiąg wieczystych.

Kto ma prawo wglądu do ksiąg wieczystych, a kto do prowadzonych przy nich akt?

Prawo do wglądu do ksiąg wieczystych posiada każdy, kto może wejść na wspomnianą wyżej stronę internetową. Nie mogą być one tajne ze względu na ich charakter i funkcję informacyjną. 

Sytuacja inaczej wygląda w przypadku prawa do wglądu do prowadzonych przy danej księdze wieczystej akt. Wgląd do akt danej księgi wieczystej mają jedynie: osoba mająca interes prawny związany z księgą oraz notariusz. Musi to odbywać się jednak w obecności pracownika sądu (art. 36.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Nie ma od tej zasady żadnych odstępstw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*