Jakie kwestie wziąć pod uwagę, decydując się na pracę za granicą?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego czy decyzja o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych już została podjęta czy dopiero taka ewentualność jest brana pod uwagę, są pewne czynniki, które warto przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Wybór destynacji

Podstawowe kwestie, które należy rozważyć to wybór kraju, w którym chce się podjąć pracę oraz rodzaj wykonywanej pracy. Emigracja zarobkowa najczęściej odbywa się do państw Unii Europejskiej, ale popularne kierunki to także Wielka Brytania czy też Stany Zjednoczone. Bez względu na wybór kraju należy zapoznać się z rynkiem pracy w danym państwie. Obecnie do najpopularniejszych metod poszukiwania pracy należą serwisy internetowe z ogłoszeniami oraz agencje pośrednictwa. Istotne jest także właściwie napisane CV oraz przygotowanie wszystkich niezbędnych przyszłemu pracodawcy dokumentów (różne wymagania w zależności od kraju).

Znajomość języków obcych

Stopień znajomości języków obcych jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze kraju wyjazdu, może mieć ogromne znaczenie na etapie rekrutacji do pracy na wybrane stanowisko, a także ma wpływ na komfort codziennego życia w obcym kraju. W Unii Europejskiej w celu określenia znajomości języka obcego stosowany jest 6-stopniowy system oceny CEFR (Common European Framework of Reference). Obejmuje on część poziomów znajomości języka (od A1- początkujący do C2 – biegły). System ten umożliwia ocenę kompetencji językowych kandydata w 30 językach obcych.

Prawa i obowiązki pracownika

Praca za granicą wiąże się z innymi zasadami, wynikającymi z prawa pracy obowiązującego w danym państwie. Dlatego też przed podpisaniem umowy z pracodawcą należy zapoznać się z prawami i obowiązkami pracownika wynikającymi z tejże umowy i kodeksu pracy, w tym z ustawową liczbą godzin pracy i dni wolnych, zasadami udzielania urlopu rodzicielskiego czy też okresem wypowiedzenia. Istotną informacją dla przyszłych pracowników aplikujących o wakat za granicą jest system podatkowy danego kraju, ale także polskie prawo podatkowe. W zależności od długości okresu pracy za granicą pracownik podlega opodatkowaniu tylko w kraju, w którym pracuje bądź też w obu krajach.

Kultura i obyczaje

Decydując się na emigrację zarobkową w dobrym tonie jest poznać zwyczaje panujące w wybranym kraju.  W zależności od kultury i obyczajów danego państwa inne zachowania pracownika uznawane są za pożądane, a inne za całkowicie nie do przyjęcia. Poznanie podstawowych zasad ułatwi nawiązanie znajomości wśród współpracowników i pozwoli uniknąć faux pas.

Doświadczenie pracy za granicą to dodatkowy plus w CV, a zdobyta wiedza i umiejętności mogą okazać się przydatne w późniejszym etapie kariery zawodowej nie tylko u zagranicznego pracodawcy. Warunkiem sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie do wyjazdu oraz otwartość na nowe doświadczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *