Jak wybrać dobrą laskę dla niewidomej osoby?

Jak wybrać dobrą laskę dla niewidomej osoby?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteś niewidomy lub słabo widzisz, możesz potrzebować laski, aby pomóc Ci się poruszać. Używanie laski może być powodem do dumy, ale wiąże się też z wyzwaniami. Może zaistnieć potrzeba okresowego dostosowania laski w miarę zmieniających się potrzeb.

Laska jest ważnym narzędziem pomagającym osobom z niepełnosprawnością wzrokową poruszać się bezpiecznie i pewnie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów lasek. Wybór dobrej laski jest ważny, ponieważ ułatwia ona pokonywanie 

Rozważ te czynniki przed zakupem laski:

Waga i rozmiar

Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji laski jest metal, który jest mocny, ale ciężki i zimny w miesiącach zimowych – metalowe laski są zazwyczaj cięższe niż drewniane i często są zbyt ciężkie dla małych dzieci lub osób o mniejszych dłoniach i nadgarstkach. Jednak metalowe laski mają tendencję do przetrwania dłużej niż drewniane (zwłaszcza jeśli są wykonane ze stali nierdzewnej). Jeśli szukasz czegoś lekkiego, co nie będzie się łatwo wyginać lub łamać (np. podczas chodzenia po śniegu), wybierz laskę drewnianą zamiast metalowej.

Wysokość i długość

Wysokość laski powinna być w granicach cala lub dwóch twojego własnego wzrostu. Jeśli jesteś wysoki, rozważ zakup takiej, która jest nieco dłuższa niż Twój wzrost; jeśli jesteś niski, poszukaj takiej, która jest nieco krótsza niż Twój wzrost. Odpowiednia długość laski dla niewidomych pozwoli ci wygodnie stać podczas chodzenia z nią – zbyt długa i będzie ciągnąć się za tobą po ziemi; zbyt krótka zaś i może być zbyt trudna w użyciu, zmuszając do pochylenia się do przodu lub wygięcia pleców, aby móc prawidłowo chodzić. Jeśli masz krótkie nogi, rozważ zakup laski, która jest nieco krótsza niż Twój wzrost; jeśli masz długie nogi, poszukaj takiej, która jest nieco wyższa niż Twój wzrost.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*