Jak przez cały rok hodować rośliny?

Jak przez cały rok hodować rośliny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Własna uprawa roślin jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają mieć całoroczny dostęp do świeżych oraz ekologicznych warzyw czy ziół a także kwiatów. Warunki klimatyczne, jakie panują w naszym kraju, uniemożliwiają jednak hodowlę roślin na świeżym powietrzu w okresie późno jesiennym i zimowym. Na szczęście już jakiś czas temu pojawiły się specjalne growboxy (miniaturowe szklarnie), które obecnie szturmem zdobywają rynek domowego ogrodnictwa oraz upraw typu indoor.

Growbox rozwiązaniem naszych problemów

Są to konstrukcje posiadające własny wewnętrzny ekosystem, dzięki czemu można w nich uprawiać rośliny dosłownie przez cały rok, i to na dodatek w warunkach zbliżonych do optymalnych. Większość profesjonalnych modeli jest wyposażona nie tylko w zbiornik na wodę i podłoże, ale też cyfrowe zasilanie oraz specjalistyczną aparaturę umożliwiającą kontrolowanie temperatury, wilgotności, czasu, a nawet zawartości dwutlenku węgla czy intensywności naświetlenia.

Te dwa ostatnie czynniki mają kluczowe znaczenie w procesie prawidłowego rozwoju roślin. Szklarnie te posiadają ponadto własne oświetlenie – najczęściej jest to lampa sodowa do growboxa, będąca najlepszym możliwym źródłem sztucznego światła. Warto podkreślić, że w tych bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym konstrukcjach są również zamontowane mini stacje meteorologiczne, filtry węglowe i wentylatory, doskonale sprawdzające się przy niezbyt dużych, ale intensywnych uprawach.

Omawiane szklarnie są niezwykle proste w obsłudze – wystarczy bowiem tylko podłączyć i uruchomić wszystkie urządzenia, a następnie umieścić we wnętrzu sadzonki, osadzając je bezpośrednio w ziemi albo w pojemnikach hydroponicznych. Oczywiście nie można przy tym zapomnieć o lampie do growboxa, ponieważ bez odpowiedniego światła rośliny nie mają szans prawidłowo się rozwijać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*