Jak odpowiednio korzystać z sauny?

Jak odpowiednio korzystać z sauny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Korzystanie z sauny cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że ta forma relaksu niesie ze sobą wiele zdrowotnych korzyści. Aby jednak w pełni cieszyć się dobrodziejstwami użytkowania sauny, warto wiedzieć, jak należy z niej mądrze korzystać.

Do wizyty w saunie dobrze jest się odpowiednio przygotować. Wymagany strój uzależniony jest od konkretnego miejsca. W niektórych saunach należy nosić stroje kąpielowe, w innych zaś trzeba pojawić się nago. Choć ta druga możliwość wielu osobom wydaje się krępująca, jest korzystniejsza dla zdrowia, gdyż ciało oddaje pot całą powierzchnią, a bakterie nie mają szans rozwijać się na materiale. Niezbędnym elementem wyposażenia w saunie zawsze będzie ręcznik, na którym usiądziesz dla zachowania higieny. Przed wizytą w saunie dobrze wziąć prysznic, a także ograniczyć spożywanie alkoholu.

Z sauny należy korzystać w 2-3 krótkich cyklach, trwających po 10-15 minut. W przerwach należy schłodzić dokładnie całe ciało, korzystając z prysznica lub balii z wodą. Ważne, aby dopasowywać rytm korzystania z sauny do swoich możliwości i potrzeb organizmu. Złe samopoczucie jest najważniejszym wskazaniem do natychmiastowego opuszczenia pomieszczenia!

Choć korzystanie z sauny uznaje się za korzystne dla zdrowia, warto pamiętać, że nie jest to rozrywka dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą być choroby serca lub skóry, a także problemy z ciśnieniem czy ciąża. Przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, dla własnego bezpieczeństwa należy skonsultować możliwość korzystania z sauny z lekarzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kaska 23.12.2017

    Czyli całe życie źle korzystałam z sauny. Muszę to poprawić