Jak działają siłowniki hydrauliczne – gdzie są stosowane?

Jak działają siłowniki hydrauliczne – gdzie są stosowane?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Siłowniki hydrauliczne (inaczej cylindry hydrauliczne) to narzędzia o stosunkowo prostej konstrukcji, które zamieniają energię wytwarzaną przez ciśnienie cieczy na energię mechaniczną. Gdzie stosowane są siłowniki hydrauliczne i w jaki sposób działają? Sprawdźmy najpopularniejsze zastosowania tego elementu, a także przyjrzyjmy się jego budowie.

 Siłowniki hydrauliczne – budowa

Najważniejsze elementy budowy siłownika hydraulicznego to przede wszystkim tłok, tłoczysko, uszczelnienia (zewnętrzne i wewnętrzne), pokrywy i czasem zawory dławiące. Najprostsze z tych urządzeń zazwyczaj są wyposażone tylko w tłoki i tłoczyska. Jeżeli poszukujemy specjalistycznego sprzętu tego typu, o najlepszej możliwej jakości, to warto zajrzeć na stronę https://hydrotop.net/oferta/produkcja-i-regeneracja-silownikow/produkcja-silownikow-hydraulicznych/.

Siłowniki hydrauliczne – w jaki sposób działają?

Ich działanie opiera się na wytworzeniu odpowiedniej ilości energii z płynu (najczęściej stosowany jest olej) pod ciśnieniem, który później zamieniany jest na energię mechaniczną potrzebną do działania wielu maszyn wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu, rolnictwa i codziennego użytku. Możemy wyróżnić siłowniki jednostronne, gdzie ruch wykonywany jest w jedną stronę i siłowniki dwustronne – w tym przypadku mamy do czynienia z ruchem w dwóch, przeciwległych kierunkach.

Siłowniki hydrauliczne – gdzie są stosowane?

Moc generowana przez siłowniki hydrauliczne wykorzystywana jest w różnych rodzajach przemysłu i wspomaga wiele urządzeń i maszyn. Można powiedzieć, że wykorzystuje się je na co dzień. Są to: 

– maszyny rolnicze (np. traktory, kombajny), hutnicze,

– dźwigi i żurawie budowlane,

– maszyny wspomagające pracę w górnictwie,

– drzwi, okna, bramy,

– pojazdy osobowe i maszyny niezbędne w pracy mechanika samochodowego,

– wywrotki w samochodach dostawczych, ciężarowych i przyczepkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*