Jak dobrać wielkość pojemnika szamba i jak często go opróżniać?

Jak dobrać wielkość pojemnika szamba i jak często go opróżniać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posesje, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej, muszą posiadać odpowiedni zbiornik na nieczystości ciekłe, czyli szambo. Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego, czyli liczby mieszkańców oraz ilości zużywanej przez nich wody.

Rodzaje zbiorników i ich funkcjonalność

Pierwszym krokiem, który umożliwia realizację przedsięwzięcia, jest zakup odpowiedniego zbiornika. Szambo musi być szczelne, aby nieczystości nie wydostawały się na zewnątrz. Jeżeli chcemy kupić dobrej jakości szamba Kraków jest miastem, w którym znajdziemy wiele punktów sprzedaży oferujących szamba plastikowe i betonowe. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb właściciela nieruchomości, trzeba jednak podkreślić, że zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych często nie wytrzymują dużych obciążeń, dlatego też wymagają odpowiedniego wzmocnienia gruntu nad zbiornikiem. Zaletą zbiorników z plastiku jest to, że są one lekkie, nie korodują i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem.

Alternatywą są szamba betonowe i żelbetonowe, montowane z gotowych elementów. Ze względu na znaczną wagę prefabrykatów, do montażu szamba betonowego niezbędne jest użycie specjalistycznych dźwigów. Rozwiązania te odznaczają się jednak dużą wytrzymałością i – w przeciwieństwie do propozycji z tworzyw sztucznych – nie wymagają dodatkowych wzmocnień. Konieczne jest jednak dokładne uszczelnienie miejsc styku poszczególnych elementów za pomocą wodoszczelnej zaprawy z szybkowiążącego cementu. Propozycje funkcjonalnych, dobrej jakości zbiorników betonowych można znaleźć tutaj: http://www.betonowe-szambo.pl/szamba-betonowe/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*