Frezowanie CNC – działanie i zastosowanie

Frezowanie CNC – działanie i zastosowanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki ze skrawaniem. Specjalne urządzenie, czyli frezarka wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany przedmiot ruch posuwny, dzięki czemu można uzyskać różne formy i kształty. Ta metoda obróbki jest bardzo precyzyjna i dokładna, a wytworzony przedmiot dokładny i zgodny z projektem. Z tego względu frezowanie CNC wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu. 

Na czym polega frezowanie CNC?

Obróbce z wykorzystaniem frezarki CNC mogą być poddawane różne materiały, takie jak metal, drewno lub aluminium. Pierwszym etapem jest przygotowanie projektu przedmiotu, który maszyna ma wytworzyć. Musi być on dokładnie i bezbłędnie przygotowany, ponieważ wszystkie nieprawidłowości spowodują, że maszyna wykona swoją pracę na marne. Bardzo istotne jest także to, że musi on być czytelny dla frezarki. Drugim etapem jest właściwe zaprogramowanie frezarki, które musi być przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę, który posiada niezbędną w tym zakresie wiedzę. Ostatnia część należy już wyłącznie do maszyny. Zamontowany w niej przedmiot wykonuje ruchy posuwiste, a narzędzia frezarki obrotowe. Dzięki temu w obrabianym przedmiocie powstają wycięcia, rowki, kanaliki lub inne kształty, które były zawarte w projekcie.

Ogromna popularność tego sposobu obróbki wynika przede wszystkim z tego, że jej precyzja jest nie możliwa do osiągnięcia przez pracę ludzkich rąk. Maszyna CNC gwarantuje także idealną powtarzalność oraz szybkość pracy. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w branży przemysłu ciężkiego, chemicznego oraz spożywczego. Jej możliwości docenia także branża lotnicza oraz motoryzacyjna. Coraz częściej stosuje się ją do wytwarzania elementów stosowanych w elektronice, automatyce, a nawet medycynie. Frezowanie CNC bardzo popularne jest również w branży reklamowej do wycinania gadżetów o niestandardowych kształtach. Na rynku działa wiele firm, które w swojej ofercie posiadają obróbkę ze skrawaniem przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn CNC. Z ofertą jednej z nich można zapoznać się na stronie https://bluehipo.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*