Formalności związane z zamknięciem firmy

Formalności związane z zamknięciem firmy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Proces ten składa się z kilku etapów, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Mimo tego, że jest to bardzo trudna decyzja w życiu każdego przedsiębiorcy musi przebiec prawidłowo i zgodnie z prawem.

Zamknięcie firmy krok po kroku

Zgłoszenie likwidacji firmy musi nastąpić w ciągu 7 dni od momentu, gdy faktycznie została zaprzestana działalność. Przestrzeganie tego terminu jest obowiązkowe i jego przekroczenie może wiązać się z ogromnymi problemami. Z odpowiednim wyprzedzeniem przedsiębiorca musi zaplanować wypowiedzenia, ponieważ w dniu zamknięcia działalności nie może posiadać żadnych pracowników. Pierwszym krokiem do likwidacji przedsiębiorstwa jest złożenie odpowiedniego druku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej osobiście, online lub za pomocą listu poleconego.

Następnie konieczne jest wyrejestrowanie z rejestrów ZUS właściciela firmy, rodziny oraz pracowników. Obowiązkowe jest także rozliczenie podatków oraz zamknięcie firmowej księgowości. Przedsiębiorca zobowiązany jest także do przeprowadzenia remanentu majątku firmowego. Jego likwidacja może obejmować sprzedaż, utylizację bądź przekazanie na cele prywatne. Jeśli przedsiębiorca był płatnikiem VAT musi złożyć wniosek o wypisanie z rejestrów. Ostatnim etapem jest likwidacja kasy fiskalnej, jeśli była ona używana. Zamknięcie firmy jest dość skomplikowanym procesem, dlatego warto skorzystać z pomocy sprawdzonego biura rachunkowego, które można znaleźć na stronie https://chandonwaller.pl/kompetencja/otwarcie-zamkniecie-firmy/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*