Czym są clean roomy i na jakie kwestie zwraca się uwagę przy ich projektowaniu?

Czym są clean roomy i na jakie kwestie zwraca się uwagę przy ich projektowaniu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Clean room to pomieszczenie, w którym wiele ważnych parametrów jest pod ścisłą kontrolą. Dotyczy to przede wszystkim temperatury, wilgoci, a także różnicy ciśnień. Z tego powodu tzw. pomieszczenia czyste wykorzystywane są w wielu branżach, np. farmaceutycznej. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? O jakich kwestiach pamiętać w trakcie ich projektowania? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Clean roomy- co warto o nich wiedzieć?

Niektóre branże potrzebują konkretnych środowisk do przeprowadzania wielu ważnych procesów. Są one wyznaczane przez ścisłe przepisy, określające m.in. poziom cząsteczek znajdujących się w powietrzu, wilgotność czy poziom elektryczności statycznej. Dlatego też powstają clean roomy. Pomieszczenia te najczęściej wykorzystywane są do przeprowadzania m.in.  badań naukowych. 

Podczas projektowania tego typu pomieszczeń nie możemy zapomnieć o kilku kwestiach. Z pewnością należy dokładnie opracować rozkład dostępnej przestrzeni, zaprojektować układ drzwi i okien, by zapewnić jak najlepszą filtrację powietrza. Warto pamiętać, że materiały wykorzystane do budowy i wykończenia clean roomu powinny być wyższej jakości niż te, stosowane do innych budowli. Muszą one spełniać szereg kryteriów, takich jak: odporność fizyczna i chemiczna, trwałość oraz łatwość czyszczenia. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą w przygotowaniu właściwego projektu, a także zajmą się organizacją tej przestrzeni. Ofertę jednej z firm możemy znaleźć choćby na poszczególnej witrynie https://rttechnik.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*