Co powinno znajdować się w przedpokoju?

Co powinno znajdować się w przedpokoju?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie. Względy estetyczne to jedno, a praktyczne — drugie. Dobrze, jeśli uda się je połączyć, choć czasem niestety trzeba iść na kompromis, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest niewielkie. W każdej przestrzeni, ze względu na jej cel, inne elementy są istotne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy urządzić praktyczny przedpokój, jedno z najważniejszych, choć często niedocenianych miejsc w każdym domu.

Przechowywanie w przedpokoju

W zależności od wymiarów pomieszczenia, możemy zastosować różne rozwiązania. Jeśli jest to możliwe, warto przemyśleć umieszczenie w przedpokoju zabudowanej szafy z drzwiami przesuwnymi, w której schowamy kurtki, buty, pościel, ręczniki, a może i odkurzacz — słowem wszystko, co powinno zostać ukryte przed wzrokiem. Tego rodzaju szafy są bardzo pojemne i świetnie się sprawdzają. Co istotne, taką szafę możemy zamówić na wymiar lub spersonalizować jedno z oferowanych rozwiązań systemowych i dostosować ją dokładnie do naszych potrzeb. Warto też zainwestować we wszelkiego rodzaju pudła i organizery do przechowywania, które z pewnością ułatwią utrzymanie porządku. Warto rozważyć zakup organizerów na obuwie lub specjalnych mat do przechowywania butów. Dzięki temu wnętrze szafy dłużej zachowa dobry wygląd. Z kolei pudła przydają się do przechowywania ręczników, koców oraz prześcieradeł.

Jeśli korytarz w przedpokoju jest zbyt wąski, aby umieścić w nim szafę, można postawić na niedoceniane rozwiązanie, jakim jest pawlacz. Ten niepozorny schowek jest w stanie pomieścić wiele rzeczy, takich jak walizki, śpiwory, nieużywany zestaw garnków, wiadro farby i wiele innych. Dzięki niemu zaoszczędzimy przestrzeń, zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania. Tutaj również możemy wspomóc się akcesoriami do przechowywania, które pomogą nam lepiej zorganizować miejsce w pawlaczu.

Nie zapomnijmy też o wieszaku na płaszcze i kurtki. Możemy wybrać zarówno haczyki montowane bezpośrednio do ściany, jak i wieszak stojący. Na rynku są również dostępne modele wyposażone w ławkę lub szafkę na buty, półkę na kapelusze oraz lustro. To dość ciekawe i praktyczne rozwiązanie, ponieważ przy pomocy jednego mebla jesteśmy w stanie rozwiązać kilka problemów.

Pamiętajmy też o wycieraczce przy drzwiach. Ten drobny element wyposażenia docenimy zwłaszcza podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy nasze obuwie bywa mokre lub ubłocone. Oszczędzi nam to zdecydowanie sprzątania. Możemy też położyć wzdłuż korytarza chodnik, który doda pomieszczeniu nieco przytulności. Jeśli miejsce na to pozwala, możemy też pomyśleć o powieszeniu na ścianie zdjęć lub pocztówek w ozdobnych ramkach.

Powiększanie przestrzeni

W wąskim przedpokoju o długim korytarzu warto rozważyć zainstalowanie drzwi łazienkowych przesuwnych. To prosty sposób na usprawnienie komunikacji w mieszkaniu, dzięki któremu unikamy tarasowania przejścia podczas otwierania drzwi. Ten patent szczególnie zainteresuje właścicieli kotów, którzy zdecydowali się na ustawienie kuwety w łazience — drzwi do tego pomieszczenia muszą bowiem być przez większą część dnia otwarte. W wąskim korytarzu jest to skrajnie niewygodne. Przy drzwiach przesuwnych wystarczy pozostawić pupilowi wąski przesmyk, który jednocześnie nie tarasuje przejścia innym domownikom.

Nie zapomnijmy też o zakupie lustra do przedpokoju. Po pierwsze, przydaje się ono podczas szykowania się do wyjścia, kiedy chcemy poprawić szalik czy dobrze założyć czapkę. Po drugie, duże lustro optycznie powiększa przestrzeń, co również jest ważne w małych pomieszczeniach. Co więcej, lustra odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie staje się bardziej widne. Większość przedpokoi jest w końcu pozbawiona okien.

Warto również pamiętać o dobrym oświetleniu. Modne obecnie wiszące lampy, choć ładnie wyglądają, raczej nie nadają się do przedpokoju. Lepiej postawić na dyskretne i jednocześnie mocne oświetlenie. Można więc wybrać na przykład plafon lub lampy punktowe. Ważne, aby można w nich było założyć mocne żarówki, które odpowiednio oświetlą przestrzeń.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*